GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-09-2020 15:07   Güncelleme : 28-09-2020 15:07

Samsun'da kuduza karşı havadan mücadele başlıyor

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yaban hayatı kaynaklı kuduzla mücadele çalışmaları kapsamında havadan aşılama çalışması başlatacak. Yerleşim alanları dışına uçakla atılacak aşı yemlerine vatandaşların dokunmaması istendi.

Samsun'da kuduza karşı havadan mücadele başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 'Türkiye'de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini' isimli Avrupa Birliği Projesi kapsamında 3 yıldır sürdürülen doğal yaban hayatındaki hayvanları kuduz hastalığına karşı korumaya yönelik havadan aşılama yöntemi 1 Ekim tarihinde yeniden başlatılacak. Bu kapsamda Samsun il genelinde yerleşim yerleri hariç alanlara uçakla aşı yemleri atılacak.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yaban hayatında özellikle tilkilerin çiftlik hayvanları ile irtibatlarının yüksek olması sebebi ile aşılanmasının planlandıpını belirterek, "Vatandaşların, havadan atılan Baitler (aşılı yem) bulunduğunda kesinlikle dokunmamaları, özellikle çocukların bu aşılı yemlere dokunmamaları, kapsülün içindeki aşı göze veya ciltteki açık bir yaraya temas ederse, temas noktalarının su ve sabun ile yıkanması ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir. Bu yemler sadece tilkilerde bağışıklık oluşturacak şekilde hazırlanmıştır. Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpeklerin başıboş bırakılmaması ve aşılı yemlerin köpekler tarafından yenmesi engellenmelidir. Yemlerin vatandaşlar tarafından bahçelerinde bulunması halinde, direk temastan kaçarak eldiven veya plastik bir torba ile almaları ve imha edilmesi için bir veteriner hekime veya sağlık Kuruluşuna götürmeleri gerekmektedir" dedi. 

SAMSUN HABER HATTI