01 NİSAN 2020 Çarşamba 19:32
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-02-2020 15:14

Samsun'da kuduzla havadan mücadele başladı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yaban hayatı kaynaklı kuduzla mücadele çalışmaları kapsamında havadan müdahaleler başladı. Yerleşim yerleri hariç alanlara uçakla atılacak olan aşı yemlerine vatandaşların kesinlikle dokunmamaları istendi.

 Samsun'da kuduzla havadan mücadele başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 3 yıldır sürdürülen doğal yaban hayatındaki hayvanları kuduz hastalığına karşı korumaya yönelik havadan aşılama yöntemi devam ediyor. Bu kapsamda Samsun il genelinde yerleşim yerleri hariç alanlara uçakla aşı yemleri atılmaya başlandı. 

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Vatandaşlarımızın ve özellikle çocukların, havadan atılan Baitler (aşılı yem) bulunduğunda kesinlikle dokunmamalarını önemle hatırlatıyoruz.  Kapsülün içindeki aşı, göze veya ciltteki açık bir yaraya temas ederse, temas noktalarının su ve sabun ile yıkanması ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat etmesi gerekmektedir. Bu yemler sadece tilkilerde bağışıklık oluşturacak şekilde hazırlanmıştır. Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpeklerin başıboş bırakılmaması ve aşılı yemlerin köpekler tarafından yenmesi engellenmelidir. Yemlerin vatandaşlar tarafından bahçelerinde bulunması halinde, direkt temastan kaçarak eldiven veya plastik bir torba ile toplamaları, akabinde de imha edilmeleri için bir veteriner hekime veya sağlık Kuruluşuna götürmeleri gerekmektedir"dedi.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA