GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-08-2020 15:03   Güncelleme : 25-08-2020 15:03

Samsun'da kurutulan 'çamur'yakıta dönüştürülüyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'ndaki ‘Çamur Kurutma Tesisi'nde arıtmalardan çıkan günlük 90 ton çamur kurutularak sanayide ek yakıt olarak kullanılır hale getiriliyor.

Samsun'da kurutulan 'çamur'yakıta dönüştürülüyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin fonksiyonel depolama sahası olan Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içerisindeki ‘Çamur Kurutma Tesisi'nde arıtmalardan çıkan çamurlar yakıt haline dönüştürülüyor. 

Günlük 90 ton çamurun kurutularak sanayide ek yakıt olarak kullanılır hale getirildiği belirten Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Daire Başkanlığı’nda görevli Çevre Mühendisi Elif Özcan, “Çamur Kurutma Tesisi, Türkiye'de ilk kez evsel nitelikli arıtma çamurlarını kurutan bir tesis olarak hizmete girdi. Günde yaklaşık 90 ton civarında çıkan arıtma çamurlarının bertaraf edildiği tesis. Metan gazı çevrim santralinin atık ısıları ile çamur kurutuluyor. Yüzde 90 oranında bir kuruluk sağlanıyor. Kurutma işleminden sonra ortaya çıkan çamur, çimento fabrikalarına yakıt olarak gönderiliyor.  Bu da yılda 3 milyon metreküp doğalgaza eşdeğer enerji tasarrufu sağlıyor" dedi.

Özcan, Çamur Kurutma Tesisi ile aynı zamanda yıllık 70 bin ton karbondioksit gazının atmosfere salınımının engellediğini de sözlerine ekledi. 

SAMSUN HABER HATTI