GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-04-2022 13:18   Güncelleme : 02-04-2022 13:18

Samsun'da 'Kuş Gribi' tatbikat yapıldı

Göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunan Samsun'da olası kuş gribi salgınına karşı "Kuş Gribi Gerçek Boyutlu Saha Tatbikatı ve Salgın Yönetim Eğitimi" yapıldı.

Samsun'da 'Kuş Gribi' tatbikat yapıldı

Samsun'daki ‘Kuş Gribi Gerçek Boyutlu Saha Tatbikatı ve Salgın Yönetimi Eğitimi’ tatbikatına  İl Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun Veteriner Kontrol Enstitü Müdürü İsmail Aydın ile İl ve İlçe Müdürlüklerindeki görevli veteriner hekimler katıldı.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, tatbikat öncesi yatığı açıklamada, "Kuş Gribi, yayılma hızının yüksek olması nedeni ile Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı (OIE) ve diğer uluslararası kuruluşların çok önem verdiği, yabani ve evcil olarak yetiştirilen tüm kanatlı hayvanlarda görülen bir Zoonoz olup ihbarı mecburi ve sınır tanımayan bir hastalıktır. Son yıllarda artarak devam eden salgınlar dünya coğrafyasında hemen her bölgede görülmüş, yüz milyonlarca kanatlı hayvan telef olmuş ve hatta insan ölümlerine sebebiyet vermiştir. Korunma ve kontrol için küresel boyutta önemli çalışmalar yapılmasına rağmen H5N1 ve H5N8 tipi virus maalesef hala sirküle olmakta ve bazı ülkeler de hastalıktan yoğun şekilde etkilenmektedir. Bu nedenle Kuş Gribi ile mücadele sadece ulusal değil, uluslararası çaba gerektiren bir konudur" dedi.

Türkiye‘nin göçmen kuşların önemli göç yolları üzerinde yer aldığını da ifade eden Sağlam, "Ülkemizde yaklaşık 500 adet sulak alanın bulunması,  bunlardan 150 tanesinin de uluslararası öneme sahip kuş alanları olması dikkate alındığında, ülkemizin tamamına yakın bir kısmının bu hastalık riski altında olduğunu göstermektedir. İlimiz ise özellikle Yeşilırmak ve Kızılırmak deltalarının göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle Kuş Gribi açısından yüksek riskli bölgeler içerisindedir. Samsunda aktif Kanatlı Broiler işletmesi 62 adet olup kapasitesi 3 milyon 404 bin 234, ticari Yumurtacı işletmesi 44 adet olup kapasitesi 1 milyon 201 bin 166, ticari Yumurtacı Yarka işletmesi 10 adet olup kapasitesi 647. bin 840’tır. Aktif canlı sayısı bakımından İşletmelerde an itibariyle 871 bin 89 broiler, yumurtacı işletmelerde 800 bin 133 tavuk, yarka işletmelerinde 267 bin 844 yarka bulunmaktadır. Broiler işletmelerin çoğunluğu Kavak İlçemizdedir. Broiler işletmelerin % 55’i 20 bin ve üzeri kapasiteye sahip ve en az iki kümesten oluşmaktadır. Bu kümeslerin büyük bir çoğunluğu Bakanlığımız TKDK Kurumu tarafından desteklenen kümeslerden oluşmaktadır“ şeklinde konuştu.

Bu arada gerçekleştirilen  tatbikat ve uygulamada  erken müdahale çalışması gerçekleştirildi.

SAMSUN HABER HATTI

AdminAdmin