GÜNDEM
Giriş Tarihi : 08-11-2019 14:20

Samsun'da lösemiye dikkat çekmek için maskeyle çalıştılar

Samsun Atakum Belediyesi personeli, Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle bir gün boyunca maske ile çalışarak anlamlı bir etkinliğe imza attı.

Samsun'da lösemiye dikkat çekmek için maskeyle çalıştılar

Samsun Atakum Belediyesi personeli, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle  başlatılan maske takma kampanyasına bir destek verdi.  "Maskemi takarım, farkındalık yaratırım" hareketine katılan belediye personeli mesailerini maske takarak yaptı. Gün içerisinde yüzlerce yurttaşın geldiği belediyenin Çözüm Merkezi'nde personelin maske takması vatandaşlarda merak uyandırırken, bina içerisine asılan farkındalık afişleriyle  mesajlar verildi. Bazı vatandaşlar maskeleri gördüğünde endişelenirken, personelin lösemi hakkında bilgi vermesi üzerine farklındalığa destek vererek, teşekkür etti.

DUYGUSAL KARŞILAMA
LÖSEV Halkla İlişkiler Koordinatörü Aylin Erokay Bilekli, LÖSEV Samsun İl Sorumlusu Berrin Bulutay, lösemiyle mücadele eden 8 yaşındaki Tuana Çelenk ve 6 yaşındaki Nehir Ahsen Akyıldız ile aileleri Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci'yi ziyaret ederek kampanyalarına destek verdiği için teşekkür etti.  

AMACIMIZ DİKKAT ÇEKMEK
Türkiye'de çok sayıda lösemi hastası olduğunu ifade eden Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, "Samsun, Karadeniz Bölgesi'nde lösemi tedavisinin yapıldığı tek merkez. O nedenle çocukları lösemi hastası olan aileler de bu yükü taşıyor. Çoğu aile, çocuğunun tedavisi için aylarca hatta yıllarca Samsun'da yaşamak durumunda kalıyor. Bu sorun, bizim yurttaş olarak hissetiğimizden daha derinde, büyük bir sorun. Bu sıradan bir hasta tedavisi değil ve neredeyse ailenin tedavisi ve o ailelerin büyük bir sosyal sorunla karşı karşıya kaldığının ifadesi. Bunu Türkiye kamuoyunun hissetmesi lazım. O nedenle bu sorunun, bu farkındalığın her alanda duyrulması lazım. Bugün ve hafta boyunca yaptıklarımız, Türkiye'nin her tatrafında yapılıyor. Bizim de burada yaptığımız, bu soruna işaret etmek, duyarlılık yaratmak ve Samsun kamuoyunun dikkatini lösemi hastalarına ve onların tedavilerine yöneltmek. Dün OMÜ'de öğrendim, lösemi hastaları, özellikle çok fazla kan ihtiyacı duyuyor. Bu kan ihtiyacının yüzde 70'ini Üniversitenin Tıp ve Veteriner Fakültesi öğrencileri karşılıyormuş. Onlar açısından bu çok güzel bir şey ama Samsun kamuoyu açısından müthiş bir ilgisizlik. Ona da ilgi çekmek istiyoruz. Dün söyledim, bugün de ifade ediyorum. Samsun kamuoyu, lösemi hastalarının tedavilerine duyarlı olmalı. kansere ve kanser yapan çevre kirliliğine karşı Türkiye, özellikle Samsun kamuoyunun daha bilinçli ve daha etkin davranmasını talep ediyoruz" dedi.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA