GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-06-2020 16:06   Güncelleme : 19-06-2020 16:06

Samsun'da maske takmak artık zorunlu!

Samsun'da koronavirüs salgınını önleme tedbirleri kapsamında maske takma zorunluluğu getirildi. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karara göre maske takmayana 900 TL ceza kesilecek.

Samsun'da maske takmak artık zorunlu!

Samsun Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre,  “Bilim Kurulunun” tavsiye kararlarına istinaden koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek ve bulaş hızının azaltılması amacıyla il genelinde maske takma zorunlu hale getirildi.

Samsun  İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karara göre, İl genelinde 20 Haziran Cumartesi günü saat 08.00’den itibaren vatandaşların tamamı, ikametleri haricindeki tüm kamusal alanlarda (kamu binaları, pazar yerleri, park, bahçe, bulvar, cadde, sokak vb.) ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde maske takacak. Bu karara uymayanlara ise Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca 900 TL idari para cezası uygulanacak.

Kurul tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince, Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.” hükmü uyarınca, bu hükme uymayan kişilerin, haklarında gerekli adli işlemler takdir ve ifa edilmek üzere adli makamlara bildirilmesine, İşyerleri ve firmalar hakkında ilgili mevzuat uyarınca gerekli yaptırımların uygulanmasına karar verilmiştir" denildi.

SAMSUN HABER HATTI