28 MART 2020 Cumartesi 14:51
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-02-2020 16:06   Güncelleme : 23-02-2020 21:56

Samsun'da musluk suyundan gelen 'gizemli koku'nun sırrı çözüldü

Samsun'da musluk suyundan gelen esrarengiz koku üzerine Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) açıklama yaptı. Açıklamada içme suyuna kanalizasyon karışmadığı, kokunun yapılan arıtma işleminde kullanılan maddeden kaynaklandığı belirtildi.

Samsun'da musluk suyundan gelen 'gizemli koku'nun sırrı çözüldü

Samsun'da musluklardan akan suda kötü koku olduğu yönünde şikayetler artması üzerine Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, kente verilen içme suyunun, Sağlık İl Müdürlüğü ve Genel Müdürlüğün ilgili birimleri tarafından sürekli kontrol edilerek analiz edildiği vurulandı ve "Gelen koku şikayetleri neticesinde şehrimizin muhtelif yerlerinden alınan numunelerin kimyasal ve bakteriyolojik analiz sonuçlarında halk sağlığını tehdit edecek her hangi bir unsura rastlanılmamıştır. Söz konusu kokunun yapılan arıtma işleminde kullanılan maddeden kaynaklandığı öngörülmekte olup, İçmesuyumuza teknik olarak zaten mümkün olmayan kanalizasyon suyunun karıştığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerine yer verildi.

RİSK TAŞIMIYOR
Bu arada SASKİ tarafından yapılan ikinci açıklamada, suyun sağlık açısından risk taşımadığı da ifade edildi ve "Arıtma tesislerimize hamsu taşıyan hatlarda ve tesislerimizde bulunan durultucu havuzlarda yapılan temizlik ve bakım çalışmalarından dolayı şehre arzedilen suyun estetik kalitesinde değişiklikler yaşanmaktadır. Bu değişimler suyun kullanılabilirliği yönünden ve sağlık açısından bir risk taşımamaktadır. Şehre verilen suyu güvenle tüketebilirsini" denildi.

SU ANALİZ EDİLDİ
Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), Akreditasyon Sertifikası Ulusal ve Uluslararası geçerliliğe sahip laboratuvarda incelenen su numunelerinin analiz sonuçlarını da,  "Rutin yapılan analizlerin yanında an itibariyle yapılan son Analiz Sonuçlarını değerli halkımızın bilgilerine arz ediyoruz. Analiz sonuçlarında halk sağlığını tehdit edecek her hangi bir unsura rastlanılmamıştır" sözleriyle kamuoyuna duyurdu.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA