GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-03-2021 11:50   Güncelleme : 10-03-2021 11:50

Samsun'da mutasyonlu virüs il geneline yayıldı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, kırımızı kategoride bulunan Samsun'da mutasyonlu virüsün tüm ilçelere yayıldığını açıkladı. Virüsün akraba, eş dost misafirlikleri, cenaze ve taziye ziyaretleriyle yayılmaya devam ettiğini belirten Müdür Oruç, "ilçe nüfusuna göre en çok vakanın Bafra, İlkadım, Ladik, 19 Mayıs ve Salıpazarı ilçelerimizde olduğunu görüyoruz" dedi.

Samsun'da mutasyonlu virüs il geneline yayıldı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelinde artan koronavirüs vakalarının son durumu ve ilçeler arasındaki dağılımı açıkladı.

Samsun Valiliği tarafından alınan tüm önlemlere, kamu kurumları ve belediyeler tarafından sürdürülen denetim ve bilgilendirme çalışmalarına rağmen vaka sayılarında artışın devam ettiğini söyleyen Müdür Oruç, "Vaka sayılarımızdaki artışın kaynağı ise maalesef pandeminin ilk gününden bugüne hiç değişmiyor. Virüs hala, akraba, eş dost misafirlikleri, cenaze ve taziye ziyaretleriyle, sevdiklerimiz arasında yayılmaya devam ediyor. 'Haftalardır dışarı çıkmadık, bir Cumartesi de dışarıda olalım, güneşi görelim ne olacak ki' diyerek, fark etmeden aldığımız virüsü, evlerimize taşıyoruz" dedi.

Müdür Oruç açıklamasında, "İlimizdeki verileri değerlendirdiğimizde özellikle 20 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında mutasyon virüs kaynaklı vakalarda büyük bir artış olduğunu görüyoruz. Üzülerek söylüyorum ki, ilçelerimizin neredeyse hepsinde mutasyon virüs kaynaklı vakalara rastlamaya başladık.  Bu tablo bize neredeyse hiç belirti vermeden, kendini gizleyen mutasyon virüsün, il içinde kendine yer edindiğini, aile ve akraba arasında ne kadar hızlı bir yayılım gösterdiğini; !virüsün tuzağına düşmeyelim, ona tekrar fırsat vermeyelim! derken, virüsün tuzağına yeniden nasıl düştüğümüzü gösteriyor.  İlimizdeki vaka dağılımı tablosunu 27 Şubat – 05 Mart tarihleri arasında 100 bin kişide görülen vaka kriterine göre değerlendirdiğimizde ise, ilçe nüfusuna göre en çok vakanın Bafra, İlkadım, Lâdik, 19 Mayıs ve Salıpazarı ilçelerimizde olduğunu görüyoruz. Vakaların artışa geçtiği son iki haftada en çok vaka görülen ilçelerimiz ise %27 ile İlkadım, %17 ile Atakum, %16 ile Bafra, %10 ile Çarşamba ve %5 ile Canik ilçelerimiz. İlimizde görülen vakaların %75’i bu 5 ilçemizde ortaya çıktı. Tabloya bu veriler ışığında baktığımızda özellikle İlkadım, Atakum ve Bafra ilçelerimizde büyük bir vaka yoğunluğu gözükse de, bölgesel dağılımla birlikte neredeyse Samsun’un her ilçesinde etkisini gösteren bir düşmanla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz" ifadelerine yer verdi.

"Bu tehlikeyi doğru algılamalı" diyen Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, "Mutasyon kaynaklı virüsün bizden, gittiğimiz taziye ve akraba ziyaretlerinden aldığı güçle vaka sayısını artırdığını artık görmeli ve yeniden el birliğiyle mücadele etmeden bu mücadeleyi kazanamayacağımızı kabul etmemiz gerekiyor.  Hepimiz kendimizi potansiyel bir virüs taşıyıcısı olarak değerlendirmeli, buna göre hareket etmeliyiz. Aile, eş, dost, akraba, cenaze, taziye ziyaretlerine en az bir ay aşı çalışmaları daha ileri bir safhaya geçene kadar ara vermeliyiz. Sağlık Bakanlığımız tarafından sürekli vurgulanan Maske, Sosyal Mesafe ve El Hijyeni kurallarına harfi harfine uymalı ve bugünkü özgürlüğümüzden fedakârlık edip, gelecekteki sağlıklı günleri kazanmaya çalışmalıyız. Samsun’da Valimiz Doç.Dr. Zülkif Dağlı idaresinde etkin bir denetim süreci yürütülüyor. Ancak bu denetim ve kontrol sürecinin başarıya tek başına ulaşması mümkün değil. Samsunluların da bu mücadeleye yeniden güçlü bir destek verme zamanı geldi. Artık rengimize karar vermeli, benim rengim mavi diyerek, ilimizi kırmızı renkten kurtarıp, vaka artışına hep beraber dur demeliyiz. Güzel günlere ulaşmamızın tek yolu bu" şeklinde konuştu.

SAMSUN HABER HATTI