" /> " /> " />

Samsun´da ´Müzik Festivali ve Çalıştayı´ başladı

Konserler ve "Oda Müziğinde Alternatif Girişimler" konulu çalıştaydan oluşan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuvarı Uluslararası Festivali, uluslararası müzik topluluğu "Trio KlaViS"in katılımıyla Konservatuvarın konser salonunda başladı.

Samsun´da  ´Müzik Festivali ve Çalıştayı´ başladı
Samsun´da  ´Müzik Festivali ve Çalıştayı´ başladı cihan

Oda müziğinde birer otorite olan uluslararası ve yerel müzik topluluklarını OMÜ'de ağırlayacak olan festivalin açılış konuşmasını OMÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Olga Hasanoğlu yaptı.

"Samsun'da bir ilk"
Müzik alanında uluslararası bir festivalin Samsun'da ilk kez düzenlendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Olga Hasanoğlu "Çalıştayı 'Oda Müziğinde Alternatif Girişimler' olarak adlandırmamızın nedeni, oda müziğine farklı yaklaşımlar getirmiş, geleneksel oda müziğinden farklı projeler üretmiş müzisyenlerin festivalimizde bir araya gelmesidir" dedi.

Festivalin ilk gün konukları Trio KlaViS müzik topluluğuyla ilgili bir ön bilgi veren Hasanoğlu; piyanoda Sabrina Hasanova, kemanda Jenny Lippl ve saksafonda Miha Ferk'in icra edecekleri özgün ve etkileyici eserlerle festivale renk katacaklarını ifade etti.

"Klasik müzik başyapıtlarına yeni bir bakış açısı"
OMÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Olga Hasanoğlu'nun konuşmasının ardından sahne alan "Trio KlaViS", bir tanesi kendi bestelerinden oluşan 3 adet eser icra etti. Eserlerin seçim ve yeniden yorumlama aşaması hakkında bilgiler paylaşan topluluk üyeleri, klasik müzik başyapıtlarına yeni bir bakış açısı getirerek yeniden uyarladıklarını belirttiler.

Repertuvarlarını oluştururken sorumluluklarının da farkında olduklarını söyleyen topluluk üyeleri "Bir eseri kendi repertuvarımız için seçerken kendi formatımıza uygun olmasını ve orjinal haline göre kalitesinin düşmemesine çok dikkat ediyoruz. Eserin piyano, keman ve saksafon üçlemesine uygun olması bizim için çok önemli" diye konuştu.

Dünyanın en prestijli sahnelerinde de konser veren Trio KlaViS'in, üyeleri Miha Fenk'e ait besteyi icra etmesiyle çalıştayın ilk günü sona erdi. Akademisyenlerin ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği festival 23 Aralık'ta sona erecek.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşsizlik rakamları açıklandı
İşsizlik rakamları açıklandı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı