18 OCAK 2020 Cumartesi 12:16
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-09-2019 14:56

Samsun'da okul alışverişi öncesi velilere uyarı

Samsun Ticaret İl Müdürü Vekili Cemil Kocaoğlu, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı öncesi okul alışverişi yapacak velileri, üreticisi belli olmayan, merdiven altı olarak tabir edilen ve CE işareti bulunmayan ürünleri satın almamaları yönünde uyardı.

Samsun'da okul alışverişi öncesi velilere uyarı

Samsun Ticaret İl Müdürü Vekili Cemil Kocaoğlu, yaptığı yazılı açıklamasında, bakanlık olarak tüketici ürünlerinin; insan sağlığı, can ve mal güvenliği ile tüketicinin korunması açısından güvenlik gereklerini karşılamasından sorumlu olduklarını belirtti.  

Özellikle hassas tüketiciler olarak adlandırılan bebekler, çocuklar ve öğrenciler tarafından kullanılan ürünlerin taşıması muhtemel risklerini bertaraf etmenin piyasa gözetim ve denetim sürecinde birinci öncelikleri olduğunu vurgulayan Kocaoğlu, Eylül ayında özellikle çocuk giysileri konusunda denetim yapılacağını söyledi. Kocaoğlu, Bakanlıkca, güvensiz bulunan ürünlerin 'Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi'nde (GUBİS) ilan edilerek tüketicilerin hızla bilgilendirilmesinin sağlandığını, tüketicilerin
www.guvensizurun.gov.tr ve www.gubis.gov.tr adresli internet sitelerinden ürün listelerine ulaşabileceğini de belirtti. Piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetinin etkin olabilmesi için idareye görev düştüğü kadar, ebeveynlere de büyük iş düştüğünü hatırlatan Cemil KOocaoğlu anne ve babaların çocukların sağlıklı yetişmesi için ürün alırken bilinçli olmaları ve aldıkları ürünlerin güvenli olup olmadığını sorgulamaları gerektiğini de ifade etti.

Satın aldığı ürünün güvensiz olduğunu düşünen tüketicilerin Ticaret Bakanlığı ALO 175 Danışma Hattı'na 7 gün 24 saat başvurabileceğine de dikkat çeken Cemil Kocaoğlu, tüketicilerin güvenliğinden şüphe duyduğu ürünleri, www.tuketici.gov.tr web adresleri üzerinden veya twitter.com/etuketici ile facebook.com/etuketici sosyal medya hesapları aracılığıyla da Bakanlığa bildirebileceklerini kaydetti.

-Veliler nelere dikkat etmeli?
 
Samsun Ticaret İl Müdürü Vekili Cemil Kocaoğlu, kırtasiye ve okul malzemesi alışverişlerinde dikkat edilmesi gereken
unsurları şöyle sıraladı:

- Kırtasiye ürününü seçerken üretici/ithalatçısının açık adının ve adresinin bulunduğu ürünler tercih edilmelidir.
- Özellikle okul çantalarında merdiven altı diye tabir edilen markası - modeli belli olmayan üretici/ithalatçısına dair hiçbir bilgi bulunmayan ürünler tercih edilmemelidir.
- Satın alınan kırtasiye ürünlerinde, özellikle boya kalemlerinde- CE işareti ve “EN 71 standardına uygundur” ibaresinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır.
- Oyuncak şeklinde olan veya oyuncak niteliği taşıyan kırtasiye ürünlerinde ise hangi yaş grubuna yönelik olduğuna dair ibarelerin ve diğer uyarıların bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Örneğin, 36 aydan küçük çocuklar için risk oluşturan kırtasiye malzemelerinde bulunan uyarılar dikkate alınmalıdır.
- Oyuncak şeklindeki kırtasiye ürünlerinde “CE” işaretinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.
- Sprey boyalar ve yapıştırıcılarının su bazlı olması ve solvent içermemesi gerekmektedir.
- Tekstil ve ayakkabı ürünlerinde de etiketlerin ve işaretlemelerin Türkçe ve kolay okunabilir olması gerekmektedir.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA