GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-06-2024 08:19

Samsun'da ormanlara girişler yasaklandı

Samsun Valiliği, sıcaklık değerlerin artması nedeniyle oluşabilecek yangın olaylarına karşı il genelinde ormanlık bölgelere girişlerin 31 Ekim tarihine kadar yasaklandığını duyurdu.

Samsun'da ormanlara girişler yasaklandı

Samsun Valiliği'nden yapılan açıklamada, yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte il genelinde sıcaklık değerlerin artacağı, buna dayalı olarak oluşabilecek olağanüstü hava durumları nedeniyle orman yangınlarının ortaya çıkabileceği vurgulandı. 

Ülke ve millet için paha biçilmez değere haiz olan ormanları yangına karşı korumak amacıyla Samsun ili sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişlerin 10 Haziran 2024 - 31 Ekim 2024 tarihleri arasında yasaklandığının duyurulduğu açıklamada şöyle denildi:

"-Orman İşletme Müdürlükleri/Orman İşletme Şeflikleri tarafından ormancılık faaliyeti kapsamında izin verilenler, görevlendirilmiş yetkililer ormanlara girebilecektir.

-Sahipsiz hayvanlarını beslemek amacıyla orman alanlarına girmek isteyen vatandaşlarımız, hangi mevkide ve ne zaman besleme yapacaklarını ilgili Orman İşletme Şefliklerine bildirmek ve izin almak kaydıyla ormanlık alanlara girip hayvanları besleyebilecektir.

-Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşları tarafından kiraya verilen ilimizdeki piknik ve mesire yerleri işleticileri, orman idaresi ile yapmış oldukları sözleşme hükümlerine istinaden faaliyetlerine devam etmekle birlikte orman yangınlarına karşı her türlü tedbiri alacaklar ve piknik mesire yerlerinde dilek feneri, meşale, havai fişek kullanmak yasaktır. İşleticilerin alması gereken tedbirler, orman teşkilatının ilgili birimleri tarafından takip edilecek ve denetlenecektir.

-Orman yangınlarına karşı gerekli tedbirleri almak şartıyla; 'Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Av Yönetim Bilgi Sistemi (AVBİS) üzerinden Avlak Avlanma İzin Belgesi alan avcılar ile av turizmi kapsamında Bakanlık görevlisi eşliğinde yapılan av organizasyonlarına katılanlar' ilgili işletme müdürlüğüne bilgi vermek şartıyla ormanlara girebileceklerdir.

-Ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak, orman içinde ATV, UTV, motorsiklet kullanmak yasaktır.

-Orman Yasası'nın 31 ve 32’nci maddeleri kapsamında olan köyler ve mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler ve mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

-Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

-Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (YEDAŞ, TEDAŞ ve TEİAŞ) enerji  nakil hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölümlerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alacak, orman teşkilatı tarafından gerekli görülmesi halinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

-Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (dozer, loder, kepçe) hazır bulunduracaklardır.

-İlçe Kaymakamlıklarımız ve Amasya Orman Bölge Müdürlüğü (Samsun'daki Orman İşletme Müdürlükleri) koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri gözetim ve denetimlerini etkin bir şekilde yapacaklardır. Gerekli hallerde ilçe Kaymakamlarımızın emriyle tüm kamu ve özel sektör imkanları kullanılarak yangınların önlenmesi ve muhtemel yangınlara karşı etkili bir şekilde müdahale edilmesi sağlanacaktır.

-Bu karar Samsun ili sınırlan içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

-Yasağa aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.".