GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-10-2020 19:04   Güncelleme : 27-10-2020 19:04

Samsun'da pandemi döneminde işe girenlerin sayısı açıklandı

Samsun OMÜ'de düzenlenen 'İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 Yılı 4. Olağan Toplantısı'nda, İŞKUR tarafından il genelinde pandemi döneminde işe yerleştirilenlerin sayısı açıklandı.

Samsun'da pandemi döneminde işe girenlerin sayısı açıklandı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Samsun İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 Yılı 4. Olağan Toplantısı, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) gerçekleştirildi.

Rektörlük Senato Salonu’nda Samsun Vali Yardımcısı İbrahim Avcı başkanlığında yapılan toplantıya, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, OMÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Hüseyin Gençcelep, Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Kaynak, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Seyfi Küçükgöncü, Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Beytekin, Samsun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüb Güler, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Genel Sekreter Vekili İbrahim Ethem Şahin, İŞKUR İl Müdürü Haşim Meydan, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Altunsoy, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürü Nebahat Livaoğlu, Ticaret İl Müdürü Cemil Kocaoğlu, SGK İl Müdürü Ünal Kaya, İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun Esen ve sivil toplum kuruluşu (STK) yetkilileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı İbrahim Avcı “Pandemi (koronavirüs) nedeniyle birkaç defa İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantıları’nı yapamamıştık. Bugünkü 4. olağan toplantıda genel durumu değerlendireceğiz. Bunları da yürütme kurulu çalışmaları, denetim kurulu çalışmaları, İŞKUR İl Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar ve genel projelerin değerlendirilmesi ile onayıyla ilgili durumlar olmak üzere 4 başlık altında ele alacağız” dedi.

RAKAMLARI AÇIKLADI
Ardından İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Sait Gül, Kurum olarak yürüttükleri çalışmalar, hayata geçirdikleri projeler ile açtıkları kurslar ve verdikleri eğitimler hakkındaki sunumuyla katılımcıları bilgilendirdi. Pandemi nedeniyle Ocak-Şubat ayları haricinde toplanamadıklarını söyleyen İŞKUR Müdür Yardımcısı Sait Gül, Ocak-Eylül döneminde 52 bin 197 kişiye danışmanlık hizmeti verildiğini belirterek, “Bir önceki yıla oranla işe yerleştirme sayılarına baktığımızda iş gücü piyasası çok ciddi oranda etkilendi. Ocak ve Eylül aylarını kapsayan dönemde toplamda 14 bin 852 kişi işe yerleştirildi. Bunun 14 bin 744'ü özel sektör, 108 kişi de kamuda istihdam edildi. İşe yerleştirme sayılarının aylara göre dağılımına baktığımızda ise pandeminin yoğun olarak görüldüğü Nisan ve Mayıs aylarında işe yerleştirme sayıları oldukça düştü. Ocak ayında 2 bin 414 kişi, Şubat'ta 2 bin 132 kişi işe yerleştirilirken Nisan ayında 601, Mayıs ayında ise 843 kişi iş sahibi oldu” bilgisini paylaştı.

EN ÇOK İŞE YERLEŞTİRİLEN KESİM İLKOKUL VE LİSE MEZUNLARI
Yaş ve eğitim durumuna göre istihdam edilen kişilerin dağılımları hakkında veriler DEsunan Müdür Yardımcısı Gül,  “İşe yerleştirilenlerin sosyal durumuna baktığımızda 55 kişinin engelli olduğunu, 14 bin 797 kişinin de normal statüde işe yerleştirildiğini görüyoruz. Meslek gruplarına göre dağılımda ise en çok işe yerleştirme, 4 bin 400 kişiyle hizmet-satış elemanlarında oldu. Yaş gruplarına göre işe yerleşme dağılımına dikkat ettiğimizde 15-29 yaş arasındakilerin işe yerleştiğini görüyoruz. Bu da genç işsiz dediğimiz kişilerin istihdamı açısından sevindirici bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. 15-19 yaş arasındaki 736 kişi, 20-24 yaş arasındaki 3 bin 370 kişi, 25-29 yaş arasındaki 3 bin 52 kişi ve 30-34 yaş arasındaki 2 bin 281 kişi işe yerleştirildi. En az işe yerleştirilen yaş grubu ise 21 kişi ile 65 ve üstü yaş grubu oldu. İşe yerleştirilenlerin öğrenim durumuna bakıldığında Kurumumuza kayıtlı ilkokul ve lise mezunlarının en çok işe yerleştirilen grup olduğunu görüyoruz. Ocak-eylül dönemi arasında işe yerleştirilen 14 bin 852 kişiden 7 bin 22 kişisi ilkokul mezunu, 4 bin 461 kişisi lise ve dengi, bin 631'i ön lisans, bin 530'u lisans, 46'sı yüksek lisans, 2’si de doktora mezunu, ayrıca okuryazar olan 79 ve okuryazar olmayan 81 kişinin de işe alındığını görmekteyiz” dedi.

290 MİLYON TL ÖDEME YAPILDI
Pasif iş gücü programlarından yararlanan işçilere yönelik harcamaları da aktaran Gül,  “Ocak-Eylül döneminde pasif iş gücü programları kapsamında pandemi boyunca vatandaşlar özellikle kısa çalışma ödeneği, ücret garanti fonu, nakit ücret desteği gibi programlardan yararlandı. 65 bin 857 kişi pasif iş gücü programlarından yararlanmak için başvururken, 62 bin 560 kişiye Kurumumuz tarafından destek sağlandı. Ocak-Eylül 2020 döneminde pasif iş gücü programlarından yararlanan kişilere toplamda 290 milyon 449 bin 354 TL ödeme yapıldı”  diye konuştu.

Müdür Yardımcısı Gül ayrıca, meslek eğitim kursları ile engelli ve eski hükümlüler için hazırlanan projelere ilişkin de bilgiler verdi.Toplantıda  İl Millî Eğitim Müdürü Coşkun Esen, 5 özel eğitim meslek okulunda açılması planlanan alan ve dallara ait detayları katılımcılarla paylaştı.

SAMSUN HABER HATTI