GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-04-2020 17:56

Samsun'da polis ve jandarma ceza yağdırdı

Samsun genelinde koronavirüs salgınını önleme tedbirleri kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı birimlerin yaptığı denetimlerin sonuçları açıklandı. Samsun Valiliği'min açıkladığı verlere göre; İl genelindeki denetimlerde 65 yaş ve üstü 78, 20 yaş ve altı 128 kişi olmak üzere toplam 206 kişiye 104 bin 788 TL ceza kesildi.

Samsun'da polis ve jandarma ceza yağdırdı

Samsun Valiliği, koronavirüs salgınını önleme kapsamında il genelinde polis ve jandarmanın yaptığı denetim sonuçlarını açıkladı.

İşte valilikten yapılan o açıklama:

POLİS 163 KİŞİYE CEZA YAZDI

"Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sağlık Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile Bakanlıklarımızın genelgeleri doğrultusunda İl Hıfzıssıhha, İl Pandemi ve İl İdare Kurulumuzca birçok karar alınıp uygulanmıştır.

Alınan kararların uygulamasının takibi amacıyla İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından yapılan denetimlerde;  65 yaş ve üstü, 20 yaş ve altı vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları yasaklanmış, bu kapsamda, yasağa uymayan 4.454 vatandaşımız uyarılarak ikametlerine gönderilmiş, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 66 kişiye toplamda 29.840 TL, 20 yaş ve altı vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 97 kişiye toplamda 58.092 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Vatandaşlarımızın meydanlarda, sokak ve caddelerde sosyal mesafe kuralına uymadan toplu olarak yürümemeleri veya bulunmamalarını sağlamak için ekiplerimizce yapılan kontrollerde toplam 93 şahsa sosyal mesafe kuralına uymadıkları için 106.558 TL idari yaptırım cezası uygulanmıştır.

İlimiz girişlerinde bulunan uygulama noktalarında izinsiz seyahatin önlenmesi ve gelen vatandaşlarımızın kontrol edilmesi için personel takviyesi yapılmış, Covid-19 tedbirleri kapsamında toplam 34.826 araç ve 76.505 şahıs kontrol edilmiş, vatandaşlarımıza yasaklara uymaları ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda telkinlerde bulunulmuştur.

Covid-19 salgını sebebiyle yasadışı olarak üretilen ve piyasaya sürülmek istenen temizlik malzemelerine yönelik yapılan çalışmalarda 975 litre alkol bazlı hijyen ürünü (El Dezenfektanı) ve 4740 paket markasız ıslak mendil ele geçirilmiş olup konu ile ilgili olarak adli işlem başlatılmıştır.

Covid-19 salgını sebebiyle ihtiyaç duyulan Cerrahi maske, N95 koruyucu maske, koruyucu tulum ve koruyucu gözlük malzemeleri üreten ve satımını yapan işyerlerine yönelik yapılan çalışmalarda 105.176 adet maske ele geçirilmiş, gerekli adli/idari işlem başlatılmıştır.

Covid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan toplamda 3.728 işyeri ile ilgili olarak yapılan denetimlerde, 33 işyerinin yasağa uymadığı tespit edilmiş ve gerekli işlemler başlatılmıştır.

Covid-19 salgını ile ilgili olarak sosyal medya üzerinden provakatif paylaşımlarda bulunan 13 şahıs tespit edilmiş, bu şahıslardan 5 tanesi ifade işlemleri sonrası serbest bırakılmış, diğer şahıslarla ilgili olarak adli tahkikat devam etmektedir.

Ekiplerimiz tarafından vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları ve evde kalmaları konusunda anons edilerek uyarılmaktadır.

JANDARMA'DAN 43 KİŞİYE CEZA

İl Jandarma Komutanlığımız tarafından yapılan denetimlerde;  65 yaş ve üstü, 20 yaş ve altı vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları yasaklanmış, bu kapsamda, yasağa uymayan 2.887 vatandaşımız uyarılarak ikametlerine gönderilmiş, 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 12 kişiye toplamda 4.704 TL, 20 yaş ve altı vatandaşlarımızdan yasağı ihlal eden 31 kişiye toplamda 12.152 TL idari para cezası uygulanmıştır.

Vatandaşlarımızın meydanlarda, sokak ve caddelerde sosyal mesafe kuralına uymadan toplu olarak yürümemeleri veya bulunmamalarını sağlamak için ekiplerimizce yapılan kontrollerde toplam 30 şahsa sosyal mesafe kuralına uymadıkları için 11.760 TL idari yaptırım cezası uygulanmıştır.

Ayrıca mesire ve piknik alanlarında uyulması gereken kurallara uymayan 2 kişiye 784 TL, toplu taşıma kurallarına uymayan 6 kişiye 2.352 TL, seyahat izin belgesi olmayan 4 kişiye 1.568 TL ve kurallara uymayarak balık tutan 4 kişiye 1.568 TL idari para cezası uygulanmıştır. 

İlimiz girişlerinde bulunan uygulama noktalarında izinsiz seyahatin önlenmesi ve gelen vatandaşlarımızın kontrol edilmesi için personel takviyesi yapılmış, Covid-19 tedbirleri kapsamında toplam 12.679 araç ve 23.790 şahıs kontrol edilmiş, vatandaşlarımıza yasaklara uymaları ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda telkinlerde bulunulmuştur.

Covid-19 tedbirleri kapsamında kapatılan toplamda 476 işyeri ile ilgili olarak yapılan denetimlerde, 2 işyerinin yasağa uymadığı tespit edilmiş ve gerekli işlemler başlatılmıştır."

SAMSUN HABER HATTI