GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-12-2020 17:50   Güncelleme : 03-12-2020 17:50

Samsun'da polis ve jandarma virüslü ve temaslıların peşine düştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Samsun'da Koronavirüs vaka artışının yüzde 100'e ulaştığını açıklamasının ardından Samsun'da önlemler daha da genişletildi. Samsun Valisi Zülkif Dağlı, tüm uyarılara rağmen izolasyon kurallarına uymayan virüslü ve temaslı kişilerin aramızda dolaştığını belirterek, "Bu nedenle bu durumun önüne geçmek için Emniyet ve Jandarma ekiplerimizin desteğiyle ev ev sürdürülecek bir denetim sürecini bugün itibariyle başlattık" dedi. Vali Dağlı, kontrollerde evlerinde olmadığı tespit edilen kişilere cezai işlem uygulanacağını vehemen yurtlarda karantina altında tutulacağını ifade etti.

Samsun'da polis ve jandarma virüslü ve temaslıların peşine düştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Samsun'da son iki hafta içinde vaka artışının yüzde 100'e ulaştığını açıklamasının ardından Samsun Valisi Zülkif Dağlı da yeni ek tedbirlerin hayata geçirildiğini duyurdu.

Vali Dağlı, yaptığı yazılı açıklamada, tüm uyarılara rağmen halen karantina ve temaslı olup evinde izolasyonda bulunması gereken kişilerin, kuralları ihlal ederek dışarı çıktığını,  bu durumun önüne geçmek için Emniyet ve Jandarma kuvvetlerinin desteğiyle yeni bir denetim süreci başlattıklarını belirtti. 

Ev ev kontrol yöntemiyle yapılacak saha denetimleriyle, kural ihlallerinin tespit edilerek, vakanın doğrudan yayılımının önüne geçmeyi hedeflediklerini beliren Vali Dağlı, "Koronavirüs süreciyle ilgili halkımızı bilgilendirme adına Samsun Valiliği olarak düzenli bir şekilde ilimizdeki durumla ilgili değerlendirmeleri paylaşıyoruz. Geçtiğimiz haftalarda vaka sayısıyla beraber, yoğun bakım yatışlarımızdaki artışın endişe verice bir boyuta geldiğiyle ilgili halkımıza uyarılarda bulunduk. Ancak Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın da açıkladığı gibi ilimizde koronavirüs vakalarındaki artış alınan tüm önlemler ve yapılan tüm uyarılara rağmen bir türlü istediğimiz seviyelere inmiyor. Hala bize gelen ihbar ve şikayetlerde pozitif ve temaslı olup izolasyon kurallarına uymayan kişilerin aramızda dolaştığına dair bilgiler alıyoruz. Bu nedenle bu durumun önüne geçmek için Emniyet ve Jandarma ekiplerimizin desteğiyle ev ev sürdürülecek bir denetim sürecini bugün itibariyle başlattık.  Ekiplerimiz Sağlık İl Müdürlüğümüz tarafından kendilerine Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi (FİTAS) üzerinden iletilecek pozitif ve temaslı kişileri evlerinde ziyaret ederek, kişilerin evlerinde olup olmadığını kontrol edecek. Kontrollerde evlerinde olmadığı tespit edilen kişilere cezai işlem uygulanacak ve bu kişiler yurtlarımızda karantina altına alınacak. Keşke bu tür önlemlere gerek olmasa, ancak şu an geldiğimiz tabloda hiçbir detayı atlamadan kapı kapı kontrol yapma durumundayız. Bu anlamda ilimizde vaka sayısının azaltılması için Samsun Valiliği olarak elimizden gelen tüm önlemleri alma noktasında en ufak bir tereddüt göstermeyeceğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum" dedi.

Halkında denetim ekiplerinin bir parçası olmasını da isteyen Vali Zülkif Dağlı, "Vatandaşlarımızın yanımızda yer alıp, etraflarında gördükleri kural ihlallerinde çevrelerini ve tanıdıklarını uyarmalarını, kurallara uyulmayan durumlarda da 112 hattımızı arayarak bize bildirmelerini istiyoruz. Denetimlerimizi bu bildirim doğrultusunda özellikle daha fazla sorun olduğunu gördüğümüz noktalarda yoğunlaştıracağız.  Hedefimiz pandeminin etkisini ilimizde kırıp yeniden Samsun’u pandemiyle mücadelede örnek iller arasına sokmak, umarım bunu hep beraber el birliğiyle, en hızlı bir şekilde sağlarız" ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI