GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-07-2023 14:32

Samsun'da RİP akıntısına dikkat: 10 bölgede denize girmek yasaklandı

Samsun Valiliği boğulma olaylarının önlenmesi amacıyla 10 bölgede denize girmenin yasaklandığını duyururken, Vali Zülkif Dağlı, bunların dışındaki bölgelerde rüzgârlı havalarda da denize girilmemesi uyarısında bulundu.

Samsun'da RİP akıntısına dikkat: 10 bölgede denize girmek yasaklandı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğünü ziyaret ederek, kurumun çalışmaları ve özellikle serinlemek için Samsun sahillerinde denize giren vatandaşların can güvenliğini doğrudan ilgilendiren rüzgâr konusunda önümüzdeki günlere ait hava tahminleri hakkında Bölge Müdürü Bülent Şirin’den bilgi aldı.

Daha sonra açıklamada bulunan Vali Dağlı, yaz mevsiminin ve sıcak havaların etkisiyle Samsun sahil şeridinin hem Samsunlu hem de çevre illerden gelen vatandaşlar tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun bir şekilde kullanıldığını hatırlatarak, bununla birlikte boğulma vakalarıyla birlikte herkesi derinden yaralayan can kayıplarının yaşandığını söyledi. Yaşanabilecek boğulma olaylarının önlenebilmesi amacıyla Valiliğin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı ve Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü  başta olmak üzere ilgili tüm kamu kurumları ve belediyeleri tarafından gerekli tedbirlerin alındığını ve meteorolojik verilere göre sürekli olarak durum değerlendirmesi ve uyarılar yapıldığını dile getiren Vali Dağlı, özellikle rüzgârlı havalarda alınacak tedbirlerle ilgili olarak kurumlarla ortak çalışma başlatıldığını da söyledi.

Samsun sahillerinde birçok bölgenin rüzgar, dalga yapısı, kıyı hattında oluşan kum tepeciği ve yarıklar gibi nedenlerden kaynaklı çeken akıntı (RİP) yönünden tehlikeli olduğunu da ifade eden Vali Dağlı bu doğrultuda il genelinde yüksek risk taşıdığı belirlenen 10 bölgenin 14 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla denize girmeye yasak bölge olarak ilan edildiğini vurguladı. Vatandaşların tedbir ve uyarılara dikkat etmesinin hayati önem taşıdığınıda dile getiren Vali Dağlı, “Özellikle rüzgarlı havalarda içe çeken akıntıların yaşandığı sahillerimizde bu konu hakkında bilinçli olmalı ve bu akıntının profesyonel veya amatör fark etmeksizin tüm yüzücüleri etkilediğini aklımızdan çıkartmamalıyız. Vatandaşlarımızdan yüzmenin yasak olduğu bölgelerde denize girmemelerini, yüzme alanı olarak belirlenen yerleri ve cankurtaran bulunan sahilleri kullanmalarını, sahillerimizde bulunan uyarı tabelalarına uymalarını, meteorolojik uyarıları ciddiye almalarını, sahil ve denizlerimizde riskli hareketlerden kaçınmalarını, çocuklarından kesinlikle ayrılmamalarını ve rüzgârlı havalarda denize girmemelerini önemle istirham ediyorum. Bunun yanında tüm vatandaşlarımızın her ihtimali göz önünde bulundurarak hayat kurtaracak doğru ve bilinçli müdahaleyi öğrenmeleri de büyük önem arz etmektedir” dedi.

GENELGE YAYIMLANDI
Bu arada Samsun Valiliği "Suda Boğulma Olaylarına Karşı Alınacak Tedbirler" kapsamında yayımladığı genelge ile;

- Terme Balıkçı Barınağı ile Miliç Irmağı arasında bulunan 1 kilometrelik sahil şeridi
- Terme Miliç Plajının bitiminden Ünye istikametine doğru olan 6 kilometrelik sahil şeridi
- Tekkeköy (Costal) Sahili ve Hürriyet Mah. Doğu istikametine doğru olan 2,9 kilometrelik sahil şeridi
- Kurupelit Marina ile Peçko Fırın arasında bulunan 300 metrelik sahil şeridi
- Polis Koleji ile Dereköy Balıkçı Barınağı
- Dereköy Balıkçı Barınağı-Aquapark arasında bulunan 1,22 kilometrelik sahil şeridi
- Yakakent İlçesi Meydan ile doğu istikametinde Bahçelievler'in bitimini kapsayan bölgelerde denize girmeyi yasakladı.