24 EYLÜL 2018

Samsun´da saat 09.05´de hayat durdu

Samsun´da ülkemizin urucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, edebiyede intikalinin 79. yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı. Atatürk´ün vefat ettiği saat 09.05´de hem karada hemde denizdeki gemilerde vatandaşlar saygı duruşunda bulundu.

Samsun´da saat 09.05´de  hayat durdu

Samsun'daki 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü nedeniyle Anıt Park'ta tören düzenlendi.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından anıta çelenk konulmasından sonra Atatürk'ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05'te siren ve araç kornaları eşliğinde saygı duruşuna geçildi.

Sirenle birlikte trafikte, sokaklarda, iş yerlerindeki vatandaşlar, okullardaki öğrenciler hatta Samsun Limanı'nda bulunan gemilerdeki görevliler büyük önder Atatürk için saygı duruşunda bulundu. Anıt Park'taki törende sirenlerin susmasıyla birlikte İstiklal Marşı okundu, ardından Samsun Valisi Osman Kaymak, şeref defterini imzaladı. Vali Kaymak Şeref Defterine, “Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz ATATÜRK, Vefatınızın 79. yıldönümünde şahsınızı sevgiyle ve özlemle anmak üzere huzurunuzdayız. Cumhuriyetimizin ilanının 94. yıldönümünü geride bıraktığımız bu dönemde, bize işaret ettiğiniz ‘muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma’  hedefi doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. Dâhili ve harici düşmanlara rağmen, milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir. Bu vesileyle şahsınız ve silah arkadaşlarınızla birlikte tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhun şad olsun” ifadelerini yazdı. 4 izci anıt önünde dönüşümlü olarak nöbet tutmaya başlarken, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği üyesi bir öğrenci tarafından Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi okundu. Bazı vatandaşlar ise gün boyu Atatürk Anıtı'na çiçek bıraktı.

Anıt Park'taki törenden sonra Samsun Atatürk Kültür Merkezi'ndeki (AKM) Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde Atatürk fotoğrafları sergisi açıldı.

Ayrıca AKM Büyük Salon'da düzenlenen anma programında öğrenciler tarafından Oratoryo sunumu yapıldı, şiirler okundu. Atatürk ve Milli İrade konulu konuşmalardan sonra Devlet Opera ve Balesi Korosu tarafından 'Atatürk'ün Anma' konseri verildi. Yine AKM'de saat 20.00'de Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından 'Atatürk'ü Anma Konseri' sunulacak.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 2 kadının cesedi bulundu
2 kadının cesedi bulundu
Vahşet: Eşini ve oğlunu öldürüp kaçtı
Vahşet: Eşini ve oğlunu öldürüp kaçtı