26 MART 2019
Advert
Advert

Samsun'da saat 09.05'te hayat durdu

Türkiye Cumhuriyeti'nın kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 80'inci ölüm yıl dönümünde Samsun'da törenlerle anıldı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde Samsun'da hayat 2 dakikalığına durdu.

Samsun'da saat 09.05'te  hayat durdu

Samsun'daki anma törenleri Vali Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin'in Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saatler 09.05'i gösterdiğinde sirenler 2 dakika boyunca çaldı. Adeta hayatın durduğu o anlarda sokaktaki vatandaşlar bulundukları yerden ayağa kalkarak saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra anıt şeref defterini imzalayan Samsun Valisi Osman Kaymak, şu ifadeleri kullandı:.

"Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk, Vefatınızın 80. yıldönümünde şahsınızı sevgiyle ve özlemle anmak üzere huzurunuzdayız.  Kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a gelişinizin 100. Yıldönümünü kutlamaya hazırlandığımız bu dönemde, hepimize düşen görev, ülkemizi dünyanın gelişmiş ülkeleri düzeyine çıkarmaktır. Bizler, bugün barış içinde bu güzel ülkede yaşayabiliyorsak, kadını ve erkeği ile omuz omuza dayanışma içinde çağdaş dünyada varlığımızı sürdürebiliyorsak, bilimde, sanatta, sporda dünya çapında başarılar elde edebiliyorsak, tüm bu güzel duyguları size ve sizinle birlikte canları pahasına bu ülkeyi kuran kahramanlara borçluyuz. Bu vesileyle şahsınız ve silah arkadaşlarınızla birlikte vatan topraklarını kanlarıyla yoğuran tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ömür diliyoruz. Ruhun şad olsun."

Kamu kurum ve kuruluşları ile siyasi parti temsilcilerinin de anıta çelenk bıraktığı buradaki törenden sonra Atatürk Kültür Merkezi Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde 'Atatürk Fotoğrafları Sergisi' açıldı. Burada "Atatürk ve Milli İrade" konulu konuşmalar yapıldı, öğrenciler şiirler okudu ve Oratorya sunuldu. Saat 20.00'de ise AKM'de  Devlet Opera ve Balesi Korosu tarafından "Atatürk'ü Anma Özel" konseri düzenlenecek.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kızı saçlarından tutup tekme tokat dövdüler, dehşeti kaydettiler
Kızı saçlarından tutup tekme tokat dövdüler, dehşeti kaydettiler
Seyir halindeki otomobile pompalı saldırı; sürücü ağır yaralı
Seyir halindeki otomobile pompalı saldırı; sürücü ağır yaralı