23 OCAK 2020 Perşembe 05:15
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 10-11-2019 12:52

Samsun'da saat 09.05'te hayat durdu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81'inci yıl dönümünde Samsun'da törenlerle anıldı. Ülke genelinde olduğu gibi Samsun'da da halk aynı anda, 9'u 5 geçe sirenler çaldığında Ata'sına saygı duruşuna geçti.

Samsun'da saat 09.05'te hayat durdu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 81. Yıldönümü Anma Programı Samsun Valisi Osman Kaymak ve protokol üyelerinin çelenk sunumuyla Atatürk Anıtı önünde başladı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende Vali Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Saat 09.05'te sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı okundu. Samsun Valisi Osman Kaymak imzaladığı Anıt Şeref Defteri'ne, “Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk, Vefatınızın 81. yıldönümünde şahsınızı sevgiyle ve özlemle anmak üzere huzurundayız. Kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’a çıkışınızın 100. Yıldönümünü kutladığımız bu dönemde, bize işaret ettiğiniz “muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma” hedefi doğrultusunda tüm gücümüzle çalışmayı sürdürüyoruz. Dâhili ve harici düşmanlara rağmen, Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak, hepimizin müşterek vazifesidir. Bu vesileyle şahsınız ve silah arkadaşlarınızla birlikte vatan topraklarını kanlarıyla yoğuran tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun” ifadelerini yazdı.

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın Anıt Şeref Defteri’ni imzalamasının ardından, Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen tören sona erdi. Buradaki törenlere, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J.Alb. İbrahim Güven, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Ahmet Bahadır, İlçe belediye başkanları, askeri, mülki ve adli erkan, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ATATÜRK FOTOĞRAF SERGİSİ

Bu arada Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde ‘Atatürk Fotoğrafları Sergisi’ açıldı. Protokol üyeleriyle birlikte sergiyi gezen Samsun Valisi Osman Kaymak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıl dönümü için hazırlanan anma etkinliğine katıldı. Etkinlikte Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, ’Atatürk ve Milli İrade’ konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Daha sonra İlkadım Aziz Atik Fen Lisesi öğrencileri 'Atatürk Oratoryosu' gösterisini sundu.

Oratoryo sonrası Vali Osman Kaymak ve protokol üyeleri İlkadım Aziz Atik Fen Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerini tebrik ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

SAMSUN HABER HATTI

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA