GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-04-2020 14:37

Samsun'da sessiz 23 Nisan!

Samsun'da koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sessiz kutlandı.

Samsun'da sessiz 23 Nisan!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 31 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı Samsun'daki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu yıl ilk kez buruk şekilde geçti. Bu nedenle sosyal mesafe kuralına uyularak düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla sona erdi.

Bu arada Samsun'un bazı apartmanları 23 Nisan nedeniyle Türk bayraklarıyla donatıldı. '23 Nisan Bayramımız Kutlu Olsun' dövizleri asılan binalarda oturanlar çocuklaeıyla birlikte hep birlikte İstiklal Marşı da okudu. 

SAMSUN VALİSİNDEN MESAJ
Samsun Valisi Osman Kaymak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılı nedeniyle yayımladıĞı mesajda, "Bugün milli iradenin vücut bulduğu, yüce milletimizin kudret ve kararlılığının ilan olunduğu, Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruluşunun yıl dönümünü; Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100’üncü yılını kutlamanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. Türk milletinin egemenlik ve bağımsızlık mücadelesi ile milli iradeye dayalı yönetim sistemine geçiş sürecinde adeta bir dönüm noktası olması sebebiyle 23 Nisan 1920 tarihinin ayrı bir önemi vardır. Meclisin ilanı ile yurdumuzun üzerindeki karanlık bulutlar dağıtılmış, yıllardır savaşmaktan yorgun düşmüş olan milletimize adeta bir umut ışığı olmuş, kemikleşen karamsarlığı silip atmıştır. Bu yönüyle Türkiye Büyük Millet Meclisi, demokrasimizin ve ulusal egemenliğimizin sembolü haline gelmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, milli iradenin hayat bulduğu bu günü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiştir. Dünyada tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bir asırdır ülkemizde coşku ve heyecan ile kutlanmaktadır. Bu kutlamalar atalarımızın bağımsızlık uğruna yaptıkları mücadeleyi, milli iradenin ve demokratik değerlerin önemini bir kez daha hatırlatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan ederken; ‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.’ diyerek geleceğin mimarı, kıymetli evlatlarımıza taşımakta oldukları sorumluluğun önemini vurgulamıştır. Tarihimizin bu onurlu günü, sadece Türk çocuklarına değil, bütün dünya çocuklarına armağan edilerek, dünya barışı ve kardeşlik vurgusuyla örneği olmayan eşsiz bir gündür. Bu duygu ve düşüncelerle;  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızın 100’üncü yıldönümünde, başta Cumhuriyetimizin ve Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk  olmak üzere, ilk Meclisin bütün üyelerine, kurucu kahramanlara ve şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını minnet ve şükranla yâd ediyorum" ifadelerine yer verdi.

SAMSUN HABER HATTI