GÜNDEM
Giriş Tarihi : 02-06-2021 12:39   Güncelleme : 02-06-2021 12:39

Samsun'da sevindiren tablo: Yakakent'te vakaya rastlanmadı

Samsun Sağlık Müdürlüğü, ilçelerdeki son vaka durumunu açıkladı. Haftalık verilere göre, 100 bin kişide en çok Covid-19 vakası görülen ilçe Terme oldu. Yakakent'te ise vakaya rastlanmadı ve rengi maviye döndü.

Samsun'da sevindiren tablo: Yakakent'te vakaya rastlanmadı

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, pandeminin ilçelerdeki seyri ve haftalık son vaka durumunu açıkladı.

Samsun il genelinde  vaka insidans hızının 100 binde 97,1 oranından, 55,6'ya gerilediğini ve Türkiye'de bu hafta en çok vaka düşüşü yaşayan iller arasında yeraldığını belirten Oruç, "50 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılanmasının da dün itibariyle başladığı ilimizde, bugüne kadar yapılan 586 bin dozun üzerinde aşının da olumlu etkisiyle, artık ilimizde aşının bize kattığı gücü net bir şekilde hissetmeye başladık. Bu gücün oluşturduğu koruma kalkanıyla sıfır vaka görülen ilçelerimiz de olmaya başladı.  Geçtiğimiz hafta sıfır vaka görülen Yakakent ilçemiz bu özelliğiyle, Turuncu ilimizin mavi ilçesi oldu, hepimize moral verdi ve bundan da önemlisi ilimizde hiç kırmızı ilçemiz kalmadı.  Yakakent ilçemizin mavi olduğu tabloda; Alaçam, Bafra ve Asarcık ilçelerimiz Sarı olurken; diğer tüm ilçelerimiz Turuncu renge büründü" dedi.

Bazı ilçelerin hala kırmızıya yakın bir noktada durmaya devam ettiğini dile getiren Oruç, "tTerme, Ayvacık, Lâdik, Çarşamba ve Kavak ilçelerimiz 100 binde 80’in üzerinde kalan vaka hızlarıyla, ilimizin kırmızıya yakın ilçeleri olmaya devam ettiler. Her ilçemiz aşının gücünü kullanma ve önlemlere uyum oranlarına göre tabloda yerlerini aldığı ve kendi korona hikâyesini yazdığı bu süreçte, özellikle bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın Samsun’un maviye olan yolculuğunda daha dikkatli olması, normalleşme dönemine geçtiğimiz bugünlerde ilimiz için daha da önem arz ediyor. Tüm Samsunlulardan beklentimiz, virüsün ne kadar kolaylıkla ilçeler arasında geçiş yaptığını ve vaka sayısını artırdığını unutmamaları; kesinlikle bu rakam düşüşünden dolayı rehavete kapılmamaları ve aşının koruma kalkanı toplumun en azından %60-70’ine ulaşana kadar önlemlere azami düzeyde uymaları. Aşı sırası gelen yakınlarını aşı olmaları için yönlendirmeleri ve destek olmaları. Aşı Covid 19’a karşı en büyük silahımız. Biz Sağlık İl Müdürlüğü olarak aşı çalışmalarımıza Sağlık Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda hızla devam ediyoruz.  İnşallah bu etkin aşı çalışması ve önlemlere uyum sayesinde nüfusumuzun büyük bir kısmını aşılayıp, önümüzdeki aylarda koronadan uzak, şehrimizin, esnafımızın, öğrencilerimizin rahat bir nefes aldığı yaz günlerine hep beraber ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

Samsunb'un ilçelerinde son durum:

SAMSUN HABER HATTI