GÜNDEM
Giriş Tarihi : 12-05-2019 14:35

Samsun'da şikayetler arttı, yabancı tabelalar sökülüyor

Samsun İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri, vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler nedeniyle Türkçenin korunması kanununa istinaden iş yerlerindeki yabancı tabelaları mercek altına aldı. Çalışna izni ve ruhsat denetimi yapan ekipler, kanun gereği yüzde 75’i Türkçe olmayan tabelaları tek tek sökerek iş yeri sahiplerini uyardı.

Samsun'da şikayetler arttı, yabancı tabelalar sökülüyor

Samsun'un İlkadım ilçesinde çoğunluğu Suriye ve Irak uyruklulara ait iş yerlerindeki yabancı tabela, afiş ve reklamlar İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenmeye başlandı. Vatandaşların yoğun şikayetlerini göz önüne alan ekipler Çiftlik Mahallesi, Hakkı bey ve Saadet Caddesi'nden başlayarak ilçe genelinde denetim yaptı. Yapılan denetimlerde bazı tabelalara sökülürken, çalışma izni ve iş yeri ruhsatı incelenirken kanunlara uymayan, zabıtayı görünce dükkanın kapatıp giden  iş yerleri hakkında ise tespit tutanağı tutuldu.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNE  MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

Suriye ve Iraklı sığınmacıların en yoğun yaşadığı ilçenin İlkadım olduğunu belirten İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Şeref Sarı, "Şehrimizde, son yıllarda Irak ve Suriye uyruklular çok sayıda işyeri açarak yerleşik düzene geçti. Bu işyerlerinin büyük bir kısmı da yine kendi dillerinde tanıtımlara yönelik tabela, pankart ve flamalar astı. İşyerlerinde TSE standartlarına uyan esnaflarımız gibi yabancılar da kanunlarımıza uymak zorunda. İlçemizde görüntü kirliliğine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.