GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-03-2020 15:57

Samsun'da sokaklar bomboş kaldı

Türkiye'de koronavirus tanısı konulan hasta sayısının artmaya başlamasıyla birlikte kamuda ve sosyal yaşamda alınan önlemler kademeli olarak arttırılırken, Samsun'da vatandaşlar kendi tedbirlerini almaya başladı. Bu nedenle gündüz saatlerinde cıvıl cıvıl olan Samsun sokakları vatandaşların evlerine kapanmasıyla boş kaldı.

Samsun'da sokaklar bomboş kaldı

Kamuda ve sosyal yaşamda alınan önlemlerin kademeli olarak arttırılmasıyla birlikte vatandaşlar koronavirüs salgınından korunmak için kendi tebirlerini almaya başladı. Bu nedenle her ilde olduğu gibi Samsun'da da vatandaşlar zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmadı. Bu yüzden de daha önce cıvıl cıvıl olan cadde ve sokaklar da bomboş kaldı. Bazı vatandaşların  balkonlardan ve evlerinin penceresinden komşularıyla selamlaşıp sohbet ettiği görüldü.

Samsun'un ünlü İstaklal Caddesi de koronavirüs salgınına karşı sessizliğe büründü. Zorunlu olmayanların sokağa çıkmadığı Samsun'da bazı esnafların kepenk kapatması dadikkat çekti. 

HASTANEDE MUAYANELER İPTAL
Bu arada Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde koronavirüs ömlenleri kapsamında muayeneler iptal edildi. Konuyla ilgili yapılan  açıklamada, "Tüm dünyada görülen yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 16 Mart Pazartesi günü itibari ile 12 gün boyunca Sağlık Kurulu muayenelerimiz iptal edilmiştir. Ülkemizde alınan tedbirler dolayısıyla Adli vakalar ve acil durumlar dışında sağlık kurulu birimimiz hizmet veremeyecektir" denildi.

VALİLİKTEN UYARI
Samsun Valiliği ise  koronavirüs ile ilgili 112 Acil Çağrı Merkezi yerine  184 SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) hattının kullanılmasını istedi. Valilik tarafından kyapılan uyarıda,  "15.03.2020 tarihinden itibaren 112 Acil Çağrı Merkezine yapılan aramaların büyük bir bölümünün ‘Koronavirüsü’ hakkında danışma amaçlı çağrılardan oluştuğu gözlemlenmiştir. Söz konusu aramalar ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın 112 Acil Çağrı Merkezine erişimlerini ve acil durumlara etkin müdahaleyi engellemektedir. 112 Acil Çağrı Merkezi sadece acil durumlarda aranmalı, koronavirüsle ilgili alınan tedbir ve önlemlere ilişkin süreç, Devletimizin ve ilgili Bakanlıkların resmi iletişim kaynaklarından takip edilmeli ve danışma amaçlı 184 SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) hattı kullanılmalıdır" ifadelerine yer verildi.

SAMSUN HABER HATTI