GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-05-2020 11:15   Güncelleme : 13-05-2020 11:15

Samsun'da son kullanma tarihi geçmiş ürünlere el konuldu

Samsun İlkadım Bledşyesi Zabıta ekipleri tarafından yapılan denetimlerde, market ve bakkalların raflarında satışa sunulan kullanma tarihi geçmiş ürünlere el konuldu. Tüketicilerin satın alacağı ürünlerdeki son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri istendi.

Samsun'da son kullanma tarihi geçmiş ürünlere el konuldu

Samsun İlkadım Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçede faaliyet gösteren market ve bakkal gib  işletmelerde, işyeri açma, çalışma ruhsatı, hijyen kuralları, genel temizlik kuralları ve fiyat tarifeleri konusunda denetim yaptı.

Denetimlerde raflarda satışa sunulan ürünlerin son kullanma tarihlerini, fiyat etiketlerini ve gramajlarını kontrol eden ekipler çok miktarda tarihi geçmiş bozuk yiyecek ve içecek ile karşılaştı.  Ele geçirilen gıdalar arasında tüketim tarihi üzerinden yıl geçmiş gıdaların da bulunması dikkat çekti. Ekipler son kullanım tarihi geçmiş ürünlere tutanakla kayıt altına alınarak imha için el koydu. Kural ihlali yapan işyerlerine, eksiklerini ve hatalarını gidermeleri için idari yaptırım tutanağı tanzim eden zabıta ekipleri, tarihi geçmiş ürünleri satışa sunan işletmelere zabıta yönetmeliğinin ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddelerine göre cezai yaptırımlar uyguladı.

ÜRÜNLERİ SON KULLANMA TARİHİNE BAKMADAN ALMAYIN

İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Şeref Sarı, vatandaşların market ve bakkallarda gıda ürünü alırken mutlaka son kullanma tarihlerine bakmaları gerektiğini belirterek, "Denetimlerimizde bölgemizde satış yapan iş yerlerinin hijyen kurallarına uyup uymadığını, işletmenin ruhsat  izninin olup olmadığına ve ürünlerin saklanma koşullarını titizlikle gözden geçiriyoruz. Amacımız vatandaşın sağlıklı gıdalarla beslenmesini sağlamak. Değerli esnafımıza ceza yazmak ve herhangi bir işletmeyi kapatmak derdinde değiliz. Bu ürünlerin halka satılması durumunda bu ürünleri kullanan vatandaşlarımız sağlık sorunları yaşayabilirdi. Özellikle market ve bakkalar da alışverişlerini yapan değerli vatandaşlarımızın tüketimine sunulan gıdaları alırken dikkatli olmaları ve bu ürünlerin özellikle raf ömrünün dolmamış olmasına dikkat etmelerini gıda ile ilgili şikayetlerini ise Alo 174 Gıda Hattı veya Alo 153 numaralı telefonuna yapmalarını istiyoruz" dedi.

SAMSUN HABER HATTI