16 HAZİRAN 2019 Pazar 22:29
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-09-2018 19:05   Güncelleme : 26-09-2018 19:05

Samsun'da, Tarım Fuarı 4'üncü kez kapılarını açtı

Samsun'da, Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından düzenlenen '4'üncü Samsun Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı' bugün açılış töreni ile kapılarını açtı.

Samsun'da, Tarım Fuarı 4'üncü kez kapılarını açtı

TÜYAP ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Samsun İl Koordinatörlüğü, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve KOSGEB'in işbirliğinde düzenlenen 4'üncü Samsun Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, bugün başladı. Fuar, açılış töreni ile ziyaretçilere kapılarını açtı.

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen açılış törenine katılan Vali Osman Kaymak, fuarların sektörlere hareket kazandırdığını belirterek, "Samsun tarım potansiyeli açısından çok önemli bir kent. Fuarlar bakımından da önemli bir potansiyelimiz var. Bulunduğumuz coğrafya bize Allah'ın bir lütfu. Samsun bu potansiyelin iyi kullanmalı" dedi. "Dünya’nın geleceği artık gıda ürünleridir" diyen Vali Kaymak, "Biz Çarşamba ve Bafra ovalarımızı daha etkin bir şekilde kullanarak ülkemiz ve insanlığın yararına kullanmalıyız. Bu küresel iklim değişikliklerinin dünya gündeminde olması da dikkate alınarak kırsal alanda yaşam standartlarını yükselterek topraklarımızın, ormanlarımızın, suyumuzun ve yerli tohumlarımızın kıymeti bilinmeli ve korunmalıdır. Daha iyi bir ekosistem etkileşimi için toprak, su ve orman kaynaklarının daha etkin ve bilinçli kullanılmasını hep birlikte gerçekleştirmeliyiz..Bugün düzenlenen Tarım Fuarı ziyaretçi ve katılımcılarına; Üretimde ihtiyaç duyulan hammadde, yeni teknoloji, donanım ve sistemlerdeki yenilikleri aynı çatı altında bulabilmek, yerli ve yabancı yatırımcılarla yeni iş bağlantıları kurabilmek, farklı ürün ve teknolojileri fiyat avantajları ile bulabilmek, bölgenin ve Samsun’un önemli tarımsal avantajlarını incelemek, fırsatları detaylı analiz etmek, sektördeki gelişmeleri ve beklentileri yakından takip edebilmek gibi pek çok fırsatı beraberinde sunmaktad" ifqdelerini kullandı.

Samsun Milletvekili Fuat Köktaş yaptığı konuşmasında, “Özeleştiri yapıyorum. Samsun’u tarım ve hayvancılıkta olması gereken yere taşıyamadık. Bunda sadece siyasetçiler değil, yerel yöneticiler, ticaret odaları, borsaları, tarım kuruluşları tek başına sorumlu değil. Bunda bütün paydaşlar ve Samsun’a yön veren bütün herkes sorumludur. Birinin sorumluluğu az, birinin sorumluluğu çok olabilir ama herkes sorumludur. Bu sorunların giderilmesi için kolektif çalışmayı ve ortak aklı mutlaka merkeze almamız gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından 29 Eylül tarihine kadar açık kalacak olan ve yurt dışından 109 iş insanının katılacağı fuarda  sergilenen ‘Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışması Sergisi’nin açılışı da gerçekleştirildi.  Ardından protokol üyeleri ve vatandaşlarla beraber fuarda bulunan stantları gezen Vali Osman Kaymak’a fuarda sergilenen ürünler hakkında ilgililer tarafından bilgi sunuldu.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA