GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-03-2021 12:57   Güncelleme : 17-03-2021 12:57

Samsun'da taziye evinde toplanıp yemek yiyen 21 kişi virüse yakalandı

Sağlık Bakanlığı'nın risk haritasında yüz binde 458,53 vakayla Türkiye'de ilk sırada bulunan Samsun'da tüm uyarılara rağmen cenaze ve taziye kaynaklı vakalar artarak devam ediyor. Son olarak Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, bir ilçede taziye evinde toplanarak birlikte yemek yiyen 25 kişiden 21'inin Koronavirüse yakalandığını duyurdu. Müdür Oruç, "Her pozitif hastanın 3-4 kişiyle temas ettiğini düşündüğümüzde 80 kişilik bir bulaş ortaya çıkmış oluyor" dedi.

Samsun'da taziye evinde toplanıp yemek yiyen 21 kişi virüse yakalandı

Çok yüksek riskli iller arasında başı çeken Samsun'da haftalık vaka sayısı ve vaka yayılım oranı giderek artıyor. 27 Şubat-5 Mart arasında 100 binde 348,36 olan vaka sayısı, 6-12 Mart tarihleri arasındaki haritada  458,53'e yükselen Samsun'da tüm uyarılara ve denetimlere rağmen virüsün yayılma hızı önlenemiyor.

ARTIŞ HIZI ENDİŞE VERİCİ
Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, kentte artan vakalar ve pandeminin son durumuyla ilgili yaptığı açıklamada,  mutasyon kaynaklı virüsün hızlı yayılımının devam ettiğini söyledi. Alınan tüm önlemlere rağmen gerek ülke genelinde gerekse Samsun'da  vaka artışının endişelendirdiğini söyleyen  Müdür Oruç, " Vaka sayısındaki artışın hastanelerimizde oluşturduğu yük şu an için başa çıkılmaz bir tablo oluşturmuyor ama önümüzdeki haftalarda bu vaka artışı aynı ivmeyle devam ederse bizi zorlayan bir tablo ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu nedenle bu zorlu mücadelede, halkımızın desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var" dedi.

Samsun'da  pozitif kişilerle temas etmiş vatandaşların tespiti konusunda ciddi sorunlar yaşandığını da belirten Oruç, "Maalesef pozitif vatandaşlarımız çeşitli nedenlerle, temaslı oldukları kişilerin karantina sürecine girmemesi için evlerindeki kişi sayısını doğru aktarmıyorlar. İş yerinde çalışanlar çalıştıkları kurumda temasta oldukları kişileri belirtmiyorlar; kimi zaman çalıştıkları kurumu bildirmiyorlar. Özürlü engelli hastalarına bakan kişiler temaslı hale gelmişse, hastalarına kim bakacak kaygısıyla bu kişileri filyasyon ekiplerimize aktarmıyorlar" şeklinde konuştu.

TAZİYE YEMEĞİNDE 21 KİŞİ VİRÜSE YAKALANDI 
Samsun il genelinde yapılan tüm uyarılara rağmen hala ilçelerde cenaze, taziye kaynaklı vakaların devam ettiğine de dikkat çeken Müdür Oruç, "Bir ilçemizde taziye evinde cenazenin üçüncü günü hep beraber yemek yiyen 25 vatandaşımızın 21’i pozitif çıktı. Bu sadece bir taziye ziyaretinde ortaya çıkan vaka sayısı. Bu küçük örnekte bile, her pozitif hastanın 3-4 kişiyle temas ettiğini düşündüğümüzde 80 kişilik bir bulaş ortaya çıkmış oluyor.  Bu şartlar altında sağlık çalışanlarımızın halkımızın özverisi ve desteği olmadan mücadeleyi kazanması, hedefimiz olan maviye ulaşmamız maalesef mümkün değil. Lütfen temaslılarımızı bildirelim, karantinaya alınmalarını sağlayalım, karantina kurallarına uyalım. Kalabalıklardan uzak duralım. Pozitif hastalarımızın temas ettikleri kişilerin bildirilmemesinin kimseye faydası yok. Bildirilmeyen her temaslı, ilimizde zaten güçlü olan mutasyonlu virüsün etki alanını genişletmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bir yakınımızın temaslı olarak karantinaya girmesini önlemeye çalışırken bir başka kişinin hayatını tehlikeye attığımızı unutmayalım. Bu yaklaşıma bir an önce dur demeliyiz" dedi.

Samsun Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, açıklamasında, "Valiliğimiz koordinasyonunda, tüm sağlık çalışanlarımız, kamu kurumlarımız ve halkımızla birlikte mücadele ederek virüsün evimize, yuvalarımıza, hayatımıza girmesini engellememiz gerekiyor. İnşallah el birliğiyle ilimizdeki vaka sayısını, vakalar hastanelerimize yatış olarak yansımaya başlamadan önce durduracağız. Sağlık çalışanlarımız ve yakınlarımızın iyiliği için bunu yapmamız şart” ifadelerine yer verdi.

SAMSUN HABER HATTI