16 AĞUSTOS 2018

Samsun´da tekli eğitim için hedef 400 derslik!

Samsun Valisi Osman Kaymak, tekli eğitime geçilmesi için 400 dersliğe ihtiyaçları olduğunu, bu durumu bakanlık imkanları ve yardımseverlerin yardımlarıyla çözmeye çalıştıklarını açıkladı.

Samsun´da tekli eğitim için hedef 400 derslik!

Samsun OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Yönetici Akademisi' açılışında Samsun'un eğitim konusu ele alındı.

Yönetici Akademisi açılışında konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak, okullara gittiğinde velilerin kendilerinden akademik başarının en üst seviyeye çıkarılmasını ve çocukların okullardan "İyi insan, vatana millete faydalı, iyi yurttaş olarak" mezun olmalarını istediğini belirtti.

Samsun’un TEOG sınavlarındaki başarı ortalamasının düşük olduğunu, daha önce görev yaptığı Tunceli'de ise velilerin çok zor şartlar altında hayat mücadelesi vermelerine rağmen TEOG başarı sıralamasında Tunceli'nin Türkiye birincisi olduğuna dikkat çeken Vali Kaymak, "Bunun sebepleri benim tespitlerime göre sınıf başına öğrenci sayısının azlığıdır ve bana göre en önemli faktör öğretmenlerdir. Oradaki öğretmenler bizim çocuklarımızın okumaktan başka çareleri olmadığından dolayı kendilerine bir hedef belirlemişlerdir. Veli buna inanıyor, öğretmen buna inanıyor, yönetici buna inanıyor ve başarıda gerekli olan bütün kriterler burada uygulanıyor ve sonuçta başarı geliyor. Buna rağmen oralarda dağa çıkan insanlar var. Biz iyi bir eğitim veremediğimiz, eğitimimizin içini dolduramadığımız için o çocuklardan dağa çıkan insanlar oluyor. Biz orada hala vatan, millet duygusunu oluşturamamışız. Onun için diyorum ki akademik başarıyı veli bizden bekliyor ama bana göre daha önemlisi iyi insan, vatana millete faydalı, Allah'ın rızasını alan bireylerdir" dedi.

Konuşmasında okul müdürlerinin disiplinli ve okula hakim olması gerektiğini de ifade eden Vali Kaymak, "Okul müdürleri, okulun içinde ve etrafında oluşan tüm gelişmelerden haberdar olmalıdır ki bazı olaylara vaktinden önce müdahale edebilsin. İlimizin sorunlarından bir tanesi ise ilimizdeki uyuşturucu ile mücadele konusudur. Bu konuyla ilgili de sizlere büyük sorumluluklar düşmektedir" ifadelerini kullandı.

400 DERSLİĞE İHTİYAÇ VAR
Samsun Vlisi Osman Kaymak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleri doğrultusunda 2019 yılına kadar ikili eğitimden tekli eğitime geçme konusunda büyük bir çabalarının olduğunu da belirterek, "Tekli eğitime geçebilmemiz için şuanda 400 dersliğe ihtiyacımız var. Bu 400 dersliği hem bakanlık imkânlarıyla, hem de hayırseverlerin yardımlarıyla çözmeye çalışıyoruz. Bu hedefimize de inşallah ulaşacağız. Ben 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının ilimize, ülkemize başarılar getirmesini diliyorum” dedi.

22-25 Ağustos 2017 tarihlerinde arasında sürecek olan 'Yönetici Akademisi' açılış programına ayrıca, Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ceyhan ve okul müdürleri katıldı.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acil servis doktoruna yumruklu saldırı
Acil servis doktoruna yumruklu saldırı
Boynundaki fuları yüzünden canından oldu
Boynundaki fuları yüzünden canından oldu