GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-08-2020 02:54   Güncelleme : 19-08-2020 19:52

Samsun'da tırın dorsesinde 161 kaçak göçmen çıktı

Samsun'da şüphe üzerine durdurulan tırın dorsesinde, Türkiye'ye yasa dışı yollarla giriş yaptıktan sonra insan kaçakçıları tarafından İstanbul'a götürülmek istenen 161 göçmen yakalandı. 2 gündür yolda bulunan ve oldukça bitkin olan göçmenler yakalandıktan sonra dorsenin brandalarını keserek hava almaya çalıştı. Kendilerine su verildikten sonra Göçmen Kaçakçılığı Şube Müdürlüğü'ne götürülmek istenen göçmenlerden bazları, kırmızı ışıkta duran tırdan atlayarak kaçtı. Polisin havaya ateş ederek durdurmaya çalıştığı göçmenler tekrar yakalanarak tıra konuldu.

Samsun'da tırın dorsesinde 161 kaçak göçmen çıktı

Samsun'un Tekkeköy İlçesi Gelemen mevkiindeki polis noktasında şüphe üzerine durdurulan 60 yaşındaki Sedat B. idaresindeki 14 BD 759 plakalı tırın brandayla kaplı dorsesinde Pakistan ve Afgan uyruklu 161 göçmen yakalandı. 2 gündür yolda bulunan ve oldukça da bitkin oldukları gözlenen göçmenler, dorsenin brandalarını keserek hava almaya çalıştı. Su verilen göçmenlerden bazıları rahatsızlanınca ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Göçmenler, İran sınırından Avrupa'ya gitme hayaliyle Türkiye'ye yasadışı yollarla giriş yaptıklarını ve önce İstanbul'a buradanda Avrupa'ya geçmeyi planladıklarını söyledi.  Göçmenler, daha sonra polisler eşliğinde işlem yapılmak üzere aynı tır ile  Göçmen Kaçakçılığı Şube Müdürlüğü'ne götürülmek üzere yola çıktı. Ancak kavşakta kırmızı ışıkta duran tırdan  bazı göçmenler atlayarak kaçmaya yeltendi. Polisin hava ateş ederek durdurmaya çalıştığı göçmenler, kovalamaca sonunda tek tek yakalandı. 

Oldukca hareketli dakikaların yaşandığı bölgede, yakalanan  161 kaçak,  Göçmen Kaçakçılığı Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Yapılan kimlik tespiti sonrasında göçmenlerin sınır dışı edileceği belirtilirken, tır sürücüsü gözaltına alındı, polisteki işlemlerin ardından da çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

SAMSUN VALİSİ DAĞLI'DAN AÇIKLAMA:

Bu arada Samsun Valisi Zülkif Dağlı, konuyla  ilgili yaptığı açıklamada,  ele geçirilen ve daha önce 161 olarak belirtilen göçmen sayısının, tırdan atlayarak kaçanların yakalanmasıyla 172'ye çıktığını belirterek,  sağlık kontrollerinden geçirilen göçmenlerin sınır dışı edileceğini ifade etti.

SAMSUN HABER HATTI