GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-04-2021 17:32   Güncelleme : 13-04-2021 17:32

Samsun'da toprak kaydı, Helenistik dönemi mezar odası ortaya çıktı

Samsun'da yağışlar nedeniyle yumuşayan toprağın kayması sonucu Hellenistik ve Roma Dönemi ait 'Oygu Mezar' ortaya çıktı. Mezar odasında çeşitli çömlek parçaları bulundu.

Samsun'da toprak kaydı, Helenistik dönemi mezar odası ortaya çıktı

Samsun'un Amisos Antik Kenti içinde yer alan İlkadım İlçesi'nde yağışlardan dolayı yumuşayan toprak, Hellenistik ve Roma dönemine ait mezar odasını ortaya çıkardı.

Zeminden 6 metre yükseklikteki yamaçta bulunan, 'Oygu Mezar' şeklinde olan, toprağa hafif bir eğimle açılmış ve gizli girişle ulaşılabilen 2 defin özelliğindeki mezar odasında Samsun Arkeoloji Müzesi uzmanları inceleme yaptı. İncelemede Amisos’un Hellenistik ve Roma Dönemi ölü gömme geleneklerinden olduğu belirtilen mezar odasında çeşitli çömlek parçaları bulundu ve incelenmek üzere teslim alındı.

AYNI BÖLGEDE AMİSOS HAZİNESİ BULUNMUŞTU
Bu arada 1995 yılında aynı bölgedeki Amisos Antik Kenti sınırları içinde yol açma çalışmaları sırasında 5 odalı mezar ortaya çıkarılmış ve 'Amisos Hazinesi' olarak adlandırılan altın taç, küpe, bilezikler, ziynet eşyaları, çanak çömlek, cam ve mermerlerden yapılmış arkeolojik eserler bulunmuştu.

SAMSUN HABER HATTI