GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-10-2020 13:55   Güncelleme : 04-10-2020 13:55

Samsun'da trafiğe 'akıllı' çözüm

Samsun Büyükşehir Belediye’nin ASELSAN ile birlikte yürüttüğü ‘akıllı şehir’ projesi kapsamında karayolu güvenliği arttırılarak konforlu hale getirilecek.

Samsun'da trafiğe 'akıllı' çözüm

ASELSAN (Askerî Elektronik Sanayi) ile iş birliği halinde yürütülen ‘akıllı şehir’ projesiyle başta trafik olmak üzere birçok problemi de çözmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Samsun’u her alanda marka kent haline getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Şehrimizdeki trafik problemine kökten çözüm getirmek için ASELSAN ile ‘Akıllı Şehir Projesi’ni yürütüyoruz. Bu proje kapsamında hem trafik akışını hızlandırırken hem de kavşakları akıllandırıp, geometrik yapılarını modernize ederek işlevselliği artırılacak. Proje kapsamında ayrıca olası kazaların önüne geçebilmek, kara noktalardaki kazaları düşürebilmek için kırmızı ışık, hatalı parklar gibi denetim altyapısı da oluşturulmuş olacak” dedi.

Uygulama ile Atatürk Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, 100. Yıl Bulvarı ve Abdullah Gül Bulvarı’ndaki kavşaklarda yapacağımız çalışmalar ile gerçek zamanlı müdahale edilerek trafik akışının hızlanacağını belirten Demir, "Trafik yol ağındaki seyahat süreleri, ortalama taşıt durma ve gecikme süreleri en aza indirilecek. Yakıt tüketimleri, zehirli gaz salınımı ve gürültü kirliliği azaltılarak çevre kirliliği önlenecek. Ayrıca kırmızı ışık ihlallerinde ve trafik kazalarında azalma sağlanacak” diye konuştu.

SAMSUN HABER HATTI