GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-09-2020 13:20   Güncelleme : 23-09-2020 13:20

Samsun'da tramvay seferlerine salgın düzenlemesi

Samsun'da koronavirüs salgınına karşı verilen mücadele kapsamında, yoğunluğu azaltmak amacıyla tramvay sefer aralığı 5 dakikaya düşürüldü.

Samsun'da tramvay seferlerine salgın düzenlemesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde toplu taşıma hizmetlerini sürdüren SAMULAŞ A.Ş. koronavirüs ile mücadele kapsamında tramvaylardaki yoğunluğu azaltmak için sefer sayılarını 5 dakikaya düşürürken, sefer sayısını da arttırdı. 

SAMULAŞ A.Ş. Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kentte 28 tramvay ile hizmet verdiklerini belirterek,  mesai giriş çıkış saatlerinde yapılan planlama ile sefer aralıkları 5 dakika olacak şekilde düzenlediklerini belirterek, “Bu süreleri daha da azaltabilmek adına en yoğun saat aralığı olan 07.15 ile 07.40 arası ek seferler yapılarak tramvay içi yoğunluk oluşumunu önlemeye çalışıyoruz. Yoğunluğun azaldığı 09.00 dan 10.00’a kadar aralıklar 6-7 dakika olacak şekilde. 10.00 ile 13.00 arası 8 dakika olarak planlandı. 13.00’dan sonra yoğunluğun artmaya başlaması ile aralıklar 7 dakikaya, 14.00’dan sonra ise 6 dakikaya düşürüyoruz. Mesai çıkışlarının başladığı 16.30’dan sonra aralıklar 5 dakikaya düşürülerek yoğunluğun oluşumu önlemeye çalışıyoruz. Akşam 18.00 ile 18.30 arası ise sanayi bölgesinin mesai bitiş saati olmasından dolayı ek seferler yapılıyor” dedi.

Tramvay aralıkları ile ilgili imkanlar dahilinde gerekli tüm önlemlerin alındıpını da dile getiren Tamgacı, "Bu çalışmalara ek olarak istasyonlara gelen tramvaylar, güvenlik personelimiz tarafında kontrol ediliyor. Yoğunluk olması durumunda kontrol merkezi ile iletişime geçiliyor. Yoğunluk durumuna göre tramvay içi yolcu binişleri durdurulup, gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz. Ayrıca tramvaylarımız içerisinde tüm gün boyunca gezici güvenlik personellerimiz, oturma düzeni, sosyal mesafe ve maske kontrollerini gerçekleştiriyor” diyerek, “Tüm bu çalışmalara ek olarak istasyonlarımızdan sosyal mesafe anonsları, tramvay içerisinde ise maske kullanımı ve sosyal mesafe anonsları yapılarak yolcularımızın konu hakkındaki hassasiyetini artırmaya özen gösteriyoruz. Tramvaylarımızın her akşam sefer sonunda detaylı temizliği özenle yapılmakta. Ayrıca tramvaylarımızın gün içinde her sefer sonrasında özel dezenfektanlar ile dezenfekte edilmekte. Vatandaşlarımızdan da görevli personellerimizin uyarılarına dikkat etmeleri ve bu konuda onlara yardımcı olmalarını bekliyoruz.” ifadelerini  kullandı.

SAMSUN HABER HATTI