GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-04-2022 14:16

Samsun'da vaka sayısı 3 binlerden 40’lara düştü

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, il genelinde Koronavirüs vaka sayısının 3 binlerden, 40’lara kadar düştüğünü açıkladı. Oruç, "Bu verilere baktığımızda, karanlık tablonun şehrimiz için geride kaldığını, artık Samsun olarak Covidin sonuna geldiğimizi görüyoruz" dedi.

Samsun'da vaka sayısı 3 binlerden 40’lara düştü

Samsun İl Sağlık Müdürü  Muhammet Ali Oruç, ildeki pandemi sürecinin son durumu ve vaka sayıları hakkında yaptığı açıklamada, "İki yıllık bu zorlu süreçte Covid 19, 400 bin Samsunlunun hayatına temas etti, neredeyse ilimizdeki her 3 kişiden biri bu hastalıkla tanışmak zorunda kaldı" dedi.

Bu  süreçte  2 milyon 600 bin doz aşı yapıldığını belirten Oruç,  "950 bin vatandaşımız iki doz aşısını yaptırarak Samsunu aşının koruyucu etkisi altına almamızda bize yardımcı oldu. Bu ortak tavrın sonucunda, İki aylık süre zarfında vaka insidans hızımız yüz binde 1600’lerden yüz binde 30’lara kadar geriledi. Günlük vaka sayımız 3 binlerden, 40’lara kadar düştü. Dün itibariyle ilimizdeki tüm yoğun bakımlarımızda sadece 20 korona hastamız kalırken, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizde bugün itibariyle Covid 19 tanılı yoğun bakım hastamız kalmadı. Yine dün itibariyle Havza, Lâdik ilçelerimizde tek pozitif vaka bile görülmezken, Vezirköprü ve Ayvacık ilçelerimizde sadece birer vaka tespit edildi. Bu verilere baktığımızda, karanlık tablonun şehrimiz için geride kaldığını, artık Samsun olarak Covidin sonuna geldiğimizi görüyoruz" ifadelerini kullandı.
 
"Covid 19’a karşı toplum olarak, elbirliğiyle sürdürdüğümüz büyük mücadelede, aşının bize kattığı güçle, bu noktanın çok yakınındayız" diyen Oruç, "Bağışıklık düzeyimiz istenen seviyeye geldi. Samsunun artık aşının koruyucu gücü altında olduğunu söyleyebiliriz. Bu mücadelede son adımlarımızı atmamızın, kişisel önlemlerimize bir süre daha dikkat ederek, Covidi şehrimizin, insanlarımızın gündeminden çıkarmamızın zamanı geldi. Her gün hastanelerimizden gelen verileri titizlikle takip ediyor ve Covid hastamızın kalmadığı günleri duyuracağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah Ramazan bayramına kadar bu noktaya geleceğiz. Herkesin huzur içinde birbirini göreceği ve özlem gidereceği günler artık çok yakın" dedi.

SAMSUN HABER HATTI

AdminAdmin