GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-08-2020 01:04   Güncelleme : 11-08-2020 01:04

Samsun'da Yaban Hayatı Koruma Sahası yanıyor! Yüzlerce kuş türü telef oldu

Samsun'un Terme İlçesi'nde Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 'Yaban Hayatı Koruma Sahası' olarak ilan edilen Akgöl ve Simenit göllerinin bulunduğu sazlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen ve itfaiye ekiplerinin güçlükle müdahale etmeye çalıştığı yangında yüzlerce kuş türünün telef olduğu belirtildi.

Samsun'da Yaban Hayatı Koruma Sahası yanıyor! Yüzlerce kuş türü telef oldu

Samsun'un Terme İlçesi'nde denize yakın bölgede birbirlerine doğal kanallarla bağlı olan Akgöl ve Simenit Gölleri'ndeki sazlık alanda akşam saatlerinde bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.

Rüzgarında etkisiyle büyüyen yangın geniş bir alanda etkili olurken, Orman İşletme ve itfaiye ekipleri alevlerin diğer bölgelere sıçramaması için büyük bir çaba gösterdi. Ancak kuru olan sazlıkların hemen tutuşması sonucu yangın kontrol altına alınamadı.

Samsun'un doğal cenneti olan ve kuşların göç yolu üzerinde bulunması nedeniyle Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 'Yaban Hayatı Koruma Sahası' olarak ilan edilen bölgede yüzlerce alan küle döndü.Ayrıca yangında yüzlerce kuş türü ile birlikte sürüngen canlılar da telef oldu.

Bölgede devam eden yangının kontrol altına alınmasına çalışıldığı bildirildi.

SAMSUN HABER HATTI