Samsun´da YEP´te başarı sağlandı

Samsun da eğitim alanında yapılan çalışmalar sonunda, bir önceki yıla göre Liselere Yerleştirmeye Esas Puanlarda (YEP) 25 puan artış sağlandı.

Samsun´da YEP´te başarı sağlandı
Samsun´da YEP´te başarı sağlandı cihan

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınav sonucunun açıklanmasından sonra bu yıl ki yerleştirmeye esas puanlar da belli oldu. Yapılan analizde geçen yıl 313 olan yerleştirmeye esas puan ortalamasının, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün uyguladığı maarif hareketi projesi ve diğer çalışmalar ile birlikte bu yıl 25 puan artarak 338 e yükseldi. Puanlama da esas alınan Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin ise tamamında Samsun, Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Geçmişe göre daha iyi olma yolunda ilerliyoruz. Daha da iyi olma konusunda da çok iddialıyız. Eğitim iyiye gidiyor, eksiklikleri de biliyoruz. Bu yönüyle kapasitemizin var olduğunun farkındayız. Bunu ortaya çıkararak başarımızı yükseltmek için yöneticisiyle, öğretmeniyle ve öğrencisiyle bütün eğitim camiası olarak çaba göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Yerleştirmeye esas puanların açıklanmasından sonra, tercih sürecinde de öğrencilere başarılı seçimler yapmalarına yardımcı olmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde 184 tercih danışma merkezi kurulmuştu. Öğrenciler bu danışma merkezlerinde alanında uzman kişilerden destek alarak tercihlerini yaptılar. Sonuçların açıklanmasından sonra öğrenciler 14-18 Ağustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirecekler. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacak. Tercihte bulunan öğrenciler puanları doğrultusunda tercih ettikleri okullardan birine yerleşecekler.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşsizlik rakamları açıklandı
İşsizlik rakamları açıklandı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı