Samsun´da yerli otomobil üretimi için o ilçe önerilecek

Samsun Valisi Osman Kaymak, yerli ve milli otomobilin Samsun´da üretilmesiyle ilgili yer tespitini yaptıklarını, hazırlıkların tamamlanmasından sonra dosyayı bakanlık, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına göndereceklerini açıkladı.

Samsun´da yerli otomobil üretimi için o ilçe önerilecek
Samsun´da yerli otomobil üretimi için o ilçe önerilecek cihan

Samsun Valisi Osman Kaymak, Tekkeköy ilçesinde bulunan Samsun Lojistik Merkezi’nin lansmanına katıldı. Tamamlandığında, 680 bin metrekarelik toplam tesis alanı ve 80 bin metrekarelik kapalı depolama alanıyla Türkiye’nin en büyük lojistik merkezlerinden birisi olma özelliğini taşıyacak olan Samsun Lojistik Merkezi’nin lansmanında konuşan Vali Kaymak, “Samsun dört ulaşım ağının üzerinde. Böyle bir ile de böyle bir merkez yakışır. Bunu düşünmek, kaynak bulmak ve bu hale getirmek büyük bir başarı. O yönüyle bu projeyi ortaya çıkaran, bizden önceki Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’a, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, destek veren bakanlık yetkililerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Bundan sonraki işin Samsun Lojistik Merkezi’nin planlandığı şekilde, hedefler doğrultusunda başarıyla işletmek olduğunu dile getiren Vali Kaymak, “Gerçekten müteşebbislerin, ihracatçıların ihtiyaç duydukları her türlü donanıma haiz, her şeyin düşünüldüğü bir merkez burası. Ben Samsun Lojistik Merkezi’nin hem ülkemiz, hem de Samsun ihracatına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Burayı şirket olarak işleteceğiz, fiyatlarımız da inşallah diğer lojistik merkezlerinin çok üzerinde olmayacağı için tanıtımın da zor olmayacağını düşünüyorum. Ben şimdiden bu tesisimizin Samsunumuza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

YERLİ OTOMOBİL İÇİN YER TESPİTİ YAPILDI
Lansmanın ardından beraberindekilerle birlikte tesisi gezerek, incelemelerde bulunan Vali Osman Kaymak, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yerli ve milli otomobilin Samsun’da üretilmesiyle ilgili çalışma başlattıklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın yerli otomobil üretme fikri var. Bu konuda yerli otomobilin kendi illerinde üretilmesini isteyen her il hazırlık yapıyor. Biz de Samsun olarak hazırlık içerisindeyiz. ‘Yerli ve milli otomobil’ Samsun’da üretilsin diye bir ön hazırlık yaptık. Dosya tam olarak bitmedi. Hala üzerinde çalışılıyor. Samsun’un avantajlarının anlatıldığı dosyamız tamamlandıktan sonra ilgili Bakanlık, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’na göndermeyi düşünüyoruz. Yer olarak da Havza Organize Sanayi ve oradaki 3 bin metrekarelik alanı seçtik. Havza Organize Sanayi bin dönümlük bir alan. Orası küçük gelebilir ama çevresindeki rezerv alanları da projeye katmamız halinde yeterli olacağını düşünüyorum. Havza’nın ulaşım kolaylıkları da düşünüldüğünde ilimiz bu konuda çok avantajlı hale geliyor" dedi.

KARARI BÜYÜKLERİMİZ VERECEK
Samsun’daki diğer alt yapıların da varlığı yerli otomobilin üretilmesi için cazip yerlerden birinin Samsun olduğunu gösterdiğini de dile getiren Vali Kaymak, "Bu kararı büyüklerimiz verecek ama biz de bu işin içerisinde varız. Önümüzdeki günlerde ilgili yerlere ileteceğiz. Şu anda üretilecek otomobilin modeline karar verilmedi. Bu konu tamamlandıktan sonra yer konusuna karar verilecek. Onun için çok geç kalmış değiliz. Bakanlık da dolayısıyla yer konusunda kararını vermedi. Bütün illerin talepleri Ankara’da değerlendirilecek. Biz çalışmamızı OKA ile birlikte yapıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşsizlik rakamları açıklandı
İşsizlik rakamları açıklandı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı
Şile'de 2 kişi boğuldu, cankurtaranlar 100 kişiyi kurtardı