GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-12-2019 15:58

Samsun'da 'yeşil ışık flaş' uygulamasına son verildi

Samsun'da 'yeşil flaş' olarak adlandırılan 'yanıp sönen yeşil ışık' uygulamasına kazaları artırdığı gerekçesiyle son verildi.

Samsun'da 'yeşil ışık flaş' uygulamasına son verildi

Samsun Valiliği'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin taraf olduğu 'Viyana Konvansiyonu' karayolu işaretleri ve sinyalleri sözleşmesi gereği, kent genelindeki trafik ışıklarında düzenleme yapıldığı, ancak uygulamanın, 'arkadan çarpmalı kaza sayısında artış' tespit edilmesi sonucu kaldırıldığı ifade edildi.

İşte o açıklama;

"Ülkemizin de tarafı olduğu “Viyana Konvansiyonu” karayolu işaretleri ve sinyalleri sözleşmesinin gerek orijinal halinde gerekse de son revize halinde yeşil flaş uygulaması bulunmamaktadır.

Buna rağmen konvansiyon dışında Ülkemizde yapılmış olan bu uygulama sonucunda; "Arkadan çarpmalı kaza sayısında artış", "Geçememe eğilimi nedeniyle yeşil süre kullanımında azalma", "Önde giden aracın durup/duramayacağını tahminde zorluk", "Kavşak yaklaşımında hız artırmaya teşvik etmesi" gibi tipik sürücü davranışlarının geliştiği tespit edilmiştir.

Konu ile ilgili olarak 19-22 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılan Trafik Güvenliği Başmühendisleri Toplantısında; araçlara yeşil ışık flaş uygulamasının kaldırılması için gerekli revizyonların yapılarak bu uygulamaya son verilmesi kararı alınmış olup, yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda İlimizde de “Yeşil Flaş Uygulaması” ilgili kurumlar tarafından kaldırılmıştır."

SAMSUN HABER HATTI