GÜNDEM
Giriş Tarihi : 11-08-2020 12:20   Güncelleme : 11-08-2020 12:22

Samsun'da yüzlerce canlının telef olduğu yangın kontrol altına alındı

Samsun'un Terme İlçesi'ndeki 'Yaban Hayatı Koruma Sahası' ilan edilen Akgöl ve Simenit göllerinin bulunduğu sazlık alanda çıkan ve yüzlerce kuş türü ile sürüngen canlıların telef olduğu yangın kontrol altına alındı ve soğurma çalışmaları başlatıldı.

Samsun'da yüzlerce canlının telef olduğu yangın kontrol altına alındı

Samsun'un Terme İlçesi'nde denize yakın bölgede birbirlerine doğal kanallarla bağlı olan Akgöl ve Simenit Gölleri'ndeki sazlık alanda dün akşam  bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Rüzgarında etkisiyle büyüyen yangın geniş bir alanda etkili oldu. 

Bölgeye iş makineleriyle birlikte sevk edilen  Orman İşletme ve itfaiye ekipleri güç şartlar altında yangına müdahale etmeye çalıştı. Yaklaşık 13 saat sonra ise yangın kontrol altına alındı ve bölgede soğutma çalışmaları başlatıldı. Henüz zarar konusunda ise resmi açıklama yapılmadı.

Samsun'un doğal cenneti olan ve kuşların göç yolu üzerinde bulunması nedeniyle Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 'Yaban Hayatı Koruma Sahası' olarak ilan edilen bölgedeki yangında yüzlerce kuş türü ile birlikte sürüngen canlıların telef olduğu belirtildi.

SAMSUN HABER HATTI