GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-09-2020 12:51   Güncelleme : 28-09-2020 12:51

Samsun'da zabıtadan 'karantina' denetimi

Samsun Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Samsun’daki sorumluluk alanlarında koronavirüs teşhisi konmuş ya da hastalık şüphesi nedeniyle 14 gün boyunca evlerinde kalmaları zorunlu olan vatandaşların karantina kurallarına uyup uymadıklarını denetliyor.

Samsun'da zabıtadan 'karantina' denetimi

Dünya genelinde çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine sebep olan koronavirüs salgını sonrasında Türkiye’deki ilk vakanın açıklanması ile birlikte acil durum eylem planını devreye alan Samsun Atakum Belediyesi, saha çalışmalarını sürdürüyor. 

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallar çerçevesinde koronavirüs testi pozitif çıkan ve genel durumu iyi olan hastalarla birlikte temaslı ve şüpheli durumdaki vatandaşlar için evde karantina süreci uygulanıyor. Atakum İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, filyasyon çalışmaları sonucunda belirledikleri pozitif vaka ve temaslı vatandaşlar telefonla ulaşarak 14 gün boyunca evde kalmaları gerektiğini iletiyor. Vatandaşlar karantina kurallarına uyup uymadıkları ise Atakum Kaymakamlığı’nın koordine ettiği ekipler tarafından gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı personel de kapı kapı dolaşarak karantina denetimi gerçekleştiriyor. Kurallara uymayan, karantina sürecini geçirmek zorunda oldukları adreslerde bulunamayan vatandaşlar hakkında Umumi Hıfzısıhha Kanunu gereğince para cezası uygulanmak üzere tutanak düzenleniyor.

TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN YOĞUN MESAİ

Atakum Kaymakamlığı, ilçe sınırları içerisinde koronavirüs testi pozitif çıkan ve temas nedeniyle şüpheli bulunan vatandaşların adres ve iletişim bilgilerini günlük olarak Atakum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerine iletiyor. Ellerine ulaşan liste ile hergün sahaya çıkan Zabıta ekipleri, karantinada olan vatandaşların adreslerini tek tek ziyaret ederek telefonla iletişim kuruyor. Vatandaşlar, balkon ya da pencereden görerek ikametlerini terk etmediklerini tespit eden ekip, gün boyu listede yer alan adresleri dolaşıyor. Uzaktan yapılan görüşme ile kontrol edilen vatandaşlara, Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız ve Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin geçmiş olsun dilekleri iletiliyor. Toplum sağlığının korunması ve salgının yayılım hızının azaltılması için yoğun mesai yapan Zabıta çalışanları, gün sonunda listede yer alan tüm vatandaşlarla ilgili tespitlerini İçişleri Bakanlığı İl Salgın Denetim Uygulaması’na erişerek sisteme işliyor.

SAMSUN HABER HATTI