SPOR
Giriş Tarihi : 30-10-2020 12:59   Güncelleme : 30-10-2020 12:59

Samsun'da 'Zirvede ben de varım' projesiyle yetiştirilen öğrenciler Türkiye 1'ncisi oldu

Samsun Maarif Hareketi kapsamında uygulanan 'Zirvede Ben de Varım' projesiyle sportif tırmanış alanında yetiştirilen öğrenciler, Okul Sporları Sportif Tırmanış Türkiye Şampiyonası'nda birinci oldu.

Samsun'da 'Zirvede ben de varım' projesiyle yetiştirilen öğrenciler Türkiye 1'ncisi oldu

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile birlikte yürütülen Samsun Maarif Hareketi kapsamında uygulanan 'Zirvede Ben de Varım' projesiyle 2017 yılından bugüne kadar 4 bin öğrenciye sportif tırmanış alanında eğitim verildi ve yeteneği olan öğrenciler tespit edildi. Bu sayede lisanslı öğrenci sayısı artarken Dünyada popülerliğini yeni oluşturan “Spor Tırmanış” branşı ülkemizde ve bölgemizde yaygınlaşmaya başladı. Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda öncü olarak küçük yaşlardan bu branşta sporcular yetiştirilmesini sağladı.

Bu arada “Zirvede Ben de Varım!” projesinde sadece 8 seans çalışan öğrencilerden önemli başarılar geldi. Okul Sporları Sportif Tırmanış Türkiye Şampiyonası 21 ilden 405 sporcu ve 80 okulun katılımıyla düzenlendi. Samsun'dan yarışmaya katılan sporcular ferdi ve takım olarak toplam 16 madalya alarak en yakın rakibine 9 madalya fark attı ve Türkiye 1. si oldu. Şampiyonada alınan 36 madalyanın 26’sı “Zirvede Ben de Varım Projesi” kapsamında okul taramaları dâhil, yaklaşık 4 bin öğrenci arasından seçilen ve lisans çıkartılan öğrencilerden oluştuğu tespit edildi. Bu sonuç “Zirvede Ben de Varım” projesinin ve bu projeyi yürüten proje ortaklarının ulaşmak istediği hedefe tam olarak ulaştığının göstergesi oldu. 2017-2018 eğitim öğretim yılında 30 öğrencinin bu branşta lisansı varken bu sayı şuan itibariyle 200’ ün üzerine çıktı. Bu sporculardan 70 tanesi ulusal müsabakalarda dereceler aldı. Ayrıca 8 tanesi mili takım kampına gitti, 3 tanesi de uluslararası müsabakaya katılıp Türkiye'yi temsil etti.

SAMSUN HABER HATTI