GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-03-2022 13:10   Güncelleme : 31-03-2022 13:10

Samsun´daki iç sularda balık avı yasaklandı

Samsun´da, yumurtlama ve üreme mevsimini sağlıklı geçirebilmesi amacıyla iç sularda 1 Nisan´dan itibaren balık avı yasağı başlatıldı.

Samsun´daki iç sularda balık avı yasaklandı

Samsun  il sınırları içinde bulunan Balık Gölleri Lagün Kompleksi, Karagöl, Akgöl-Simenit, Ladik Gölü gibi doğal gölleri ile Derbent, Susuz, Altınkaya I ve II, Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Baraj Gölleri'nde 1 Nisan-1 Temmuz 2022 tarihleri arasında 'balık avı yasağı' uygulanacak.

Balıkların yumurtlama ve üreme mevsimini sağlıklı geçirebilmesi amacıyla başlatılan av yasağı ile birlikte 1 Temmuz tarihine kadar kayıkların karaya çekilmesinin zorunlu olduğu belirtildi. Yasaktan önce avlanan balıkların en geç 3 gün içerisinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine stok tespitinin yaptırılmasından sonra satışının yapılabileceği, tespiti yapılmayan ürünlerin nakline ve pazarlanmasına izin verilmeyerek ilgililer hakkında yasal işlem başlatılacağı dile getirildi.

Smsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, yaptığı açıklamada başta balıkçılar olmak üzere, tüm halkın yasaklara uymaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini, yasak dönemde avcılık yapanların en yakın İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine, Jandarma, Emniyet ve Belediye Zabıta Teşkilatına haber vermelerini ve balıklara yaşamları boyunca en az bir kere üreme imkânı verilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Yasakların başlangıç ve bitiş tarihi olan 1 Nisan-1 Temmuz 2022 tarihleri arasında İl ve İlçe Müdürlükleri Su Ürünleri Kontrolörlerince denetimlerin yapılacağını, yasak ve sınırlandırmalara uymayanlar hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu gereği idari para cezası uygulanacağını dile getiren Müdür Sağlam, balıkçıların mağduriyet yaşamamaları için getirilen yasak ve düzenlemelere uymalarının kendileri açısından önemli olduğunu da söyledi.

SAMSUN HABER HATTI
 

AdminAdmin