GÜNDEM
Giriş Tarihi : 13-08-2022 04:34

Samsun'daki kentsel dönüşüm konutları yıl sonunda tamamlanacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi depreme dayanıklı rezerv konut inşaatlarıyla bölgenin en büyük kentsel dönüşüm proje yatırımlarına devam ediyor. Kıran Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile yıl sonuna kadar bitirilmesi hedeflenen 1404 konut, aynı mahallelerdeki mülkiyet sahiplerine verilecek.

Samsun'daki kentsel dönüşüm konutları yıl sonunda tamamlanacak

Samsun'un İlkadım İlçesi Kıran Mahallesi'nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) yaptığı ikinci etap rezerv konut inşaatları, planlandığı gibi sürüyor. Dönüşüm kapsamındaki Hastanebaşı Mahallesi'nde 694 konut ile 9 dükkan inşaatının yüzde 75’i Zeytinlik Mahallesi'nde de 710 konut ile 28 dükkanın yapımındaki çalışmalar ın yüzde 55’i tamamlandı. 51 bloktaki toplam bin 404 konut ile 37 dükkanın yanı sıra 201 bin 473 metrekarelik alanda, 3 bin metrekare büyüklüğünde bir de cami yer alacak. Kalan 20 bin 897 metrekarelik bölüm ise yeşil alana ayrılacak. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECEK
Canik ilçesinin önünü açacak Yeni Mahalle Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ise yüzde 85’i tamamlandı. Yıl sonuna doğru bitirilecek projede 30 adet blok, 684 daire, 29 dükkan, 2 adet otopark ve cami yer alıyor. 50 dönümlük alanda yapılan rezerv konutlar, Soğuksu ve Gaziosmanpaşa mahallelerindeki dönüşüm projelerinde kullanılacak. Hem Kıran ve hem de Yeni Mahalle toplu konut projeleri bittiğinde daire ve iş yerleri mülkiyet sahiplerine teklif edilecek. Geriye kalan rezerv konutlar ise diğer mahallelerde başlanacak kentsel dönüşüm projeleri için bekletilecek. 

SAMSUN GELECEĞE HAZIRLANIYOR
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kentsel dönüşüm şehrimizin modernleşmesinde, gelişmesinde ve büyümesinde en önemli projelerimizden birisidir. Geleceğe hazırladığımız Samsun için bu yatırımlara çok önem veriyoruz. Kentsel dönüşüm tabi ki çok kolay olmuyor ama insanlarımızın mutlu ve huzurlu şekilde yaşamasını, çocuklarımızın daha güzel ortamlarda büyümesini istiyoruz. Yeni vizyonuyla şehrimiz ve halkımız, bunu fazlasıyla hak ediyor. Bu sebeple kentin dört bir yanını yatay mimarili sağlam ve depreme dayanıklı yapılarla modernize etmeye çalışıyoruz. Desteklerinden dolayı da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ile TOKİ idaresine teşekkür ederim. Samsun’u her alanda geleceğe taşımamızda bize destek olan AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Çiğdem Karaaslan, milletvekillerimiz, il ve ilçe başkanlarımız ile ilçe belediye başkanlarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yeni Mahalle ise Emlak Konut tarafından yapılıyor. Orada da rezerv 684 daire olacak. İnşallah kentsel dönüşümü de halkımızla el ele vererek başaracağız.” ifadelerini kullandı.