GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-10-2020 18:17   Güncelleme : 01-10-2020 18:17

Samsun'daki Toybelen Küçük Sanayi Sitesi 650 günde tamamlanacak

Samsun’da şehir merkezinde kalan Gülsan Sanayi Sitesi İlkadım İlçesi Toybelen Mahallesi sınırlarına taşınacak. Toybelen'e kurulacak Küçük Sanayi Sitesi'nin ihalesi ise 5 Ekim’de yapılacak. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından arazinin yüklenici firmaya teslimiyle birlikte temeli atılacak sanayi sitesi, 650 günde tamamlanacak.

Samsun'daki Toybelen Küçük Sanayi Sitesi 650 günde tamamlanacak

Samsun'un Canik İlçesi Yeni Mahalle'de 225 dönüm arazi üzerine kurulu olan Gülsan Sanayi Sitesi, şehir merkezinde kalması nedeniyle İlkadım İlçesi Toybelen Mahallesi sınırlarındaki Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait 270 bin dönümlük rezerv alanının 700 dönümüne taşınacak. 100 metrekarelik 348, 200 metrekarelik 1178 dükkan olmak üzere toplamda 1526 dükkan ve 82 ticari birimin yer alacağı Toybelen Küçük Sanayi Sitesi inşaatının temeli ise ihaleyi alan yüklenici firmanın hazırlıkların ardından atılacak.  Yapımı 650 gün sürecek Toybelen Küçük Sanayi Sitesi 2022 yılı sonunda teslim edilecek. 

Toybelen Küçük Sanayi Sitesi’nin yapımıyla ilgili TOKİ ihalesi için geri sayımın başladığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “İhalenin ardından inşallah temelini atacağız. Samsun'u artık Türkiye’nin en modern sanayi sitesine kavuşturuyoruz. Yeni sanayi sitesi modern, düzenli, temiz ve yeşillikleri bol olan bir yer olacak. Ardından da Gülsan sanayi esnafı ile istişarelerde bulunulup anlaşılarak taşıma işlemleri başlayacak. Mülkiyet sahipleri dahil Gülsan’da faaliyet gösteren bütün esnaflarımız burada iş yeri sahibi olacak.  Böylelikle şehrimizde uzun yıllardır konuşulup çare aranan Gülsan Sanayi Sitesi sorunun da böylelikle ortadan kalkacak.  Hatta buradan yer talep eden yatırımcı bile olabilecek. Samsun için güzel bir yatırım olacak” dedi

Toybelen Sanayi Sitesi yapımının şehrin geleceği açısından çok kritik ve önemli bir yatırım olacağını dile getiren Başkan Demir, “Göreve geldiğimiz günden beri yeni sanayi sitesi için uğraşıyoruz.  Yeni sitenin ihale edilmesiyle bu konuda büyük mesafe kat etmiş olacağız. Bu iki sanayi sitesinin taşınması ve yıkılması, kentsel dönüşümün en önemli parçasından biri. Gülsan ve eski sanayi sitesi esnaflarımız da mevcut durumda büyük mağduriyet içerisindeydiler. Taşımanın ardından eski sanayi sitelerini kamulaştırarak yıkıp ortadan kaldıracağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla mutabakata vardık. Orayı halkımızın nefes aldığı, güzel vakitler geçirecekleri içerisinde büyük bir Selahattin Camisi’nin ve çok sayıda kültürel unsurun yer alacağı bir yer haline gelecek” İfadelerini kullandı.

SAMSUN HABER HATTI