GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-02-2021 03:27   Güncelleme : 26-02-2021 03:27

Samsun'daki vaka artışının nedeni İngiliz menşeili mutant virüs çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, mutasyonun bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını, özellikle Samsun, Ordu gibi Doğu Karadeniz bölgesindeki artışın daha çok 'İngiltere Mutantı' denilen, bulaşıcılığı arttırdığını bildikleri bir mutant olduğunu söyledi.

Samsun'daki vaka artışının nedeni İngiliz menşeili mutant virüs çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısın ardından kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Tam kapanma gibi bir durumu düşünmüyoruz"  derken  tedbirlerle ilgili kararların Kabine Toplantısı'nda ele alınacağını belirtti.

Açıklamasında, "Mutasyonun bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını gözlemliyoruz, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Samsun, Ordu gibi" diyen Sağlık Bakanı Koca, "Bu mutasyon oranı giderek artıyor bazı illerimizde. Bu mutasyonun artışı ağırlıklı daha çok İngiltere mutantı dediğimiz, özellikle  en yaygın olan virülansı üzerine etkisinin daha olmadığı  ama bulaşıcılığının arttığını bildiğimiz bir mutant daha yaygın. Brezilya mutantı zaten bir tane diye söylemiştik İstanbul'da, onun dışında olmamış oldu, Güney Afrika ile de şu ana kadar 49'a yakın gibi bir mutantı görüldüğünü söyleyebilirim.  Türkiye'de bize özgü bir mutantın olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama ağırlıklı İngiltere mutantı olmak üzere giderek toplumdaki oranında yükseldiğini yani bulaşıcılığın daha da arttığını çok rahat söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamasından atır başları şöyle:

''Elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalıştık. Artık küresel salgının sosyal hayata etkileri ve normalleşmeyi önceleyen bir döneme geçiyoruz, yerinde karar dönemi. Kendi aşımızı üretme konusunda çok önemli mesafele aldık. İlk dozu olanların 2. dozları garantide. İlk doz aşıyla koruma başlamıyor. 42 gün korunmak zorundayız. Yeterince yüksek hızda ve sistematik olarak aşı programını uygulamış olsak da nüfusa oranla daha katetmemiz gereken çok yol var.  Aşılamada yaklaşık 1,5 milyonu ikinci doz olmak üzere 8 milyon seviyesine ulaştık. Aşılama planındaki ilk aşamanın sonuna yaklaştık.

Aşı tedariğinde her an aksaklık yaşanabilir ve program kesintilere uğrayabilir. Bunu yaşamamanın tek yolu aşımızı üretmektir. Vaka sayılarındaki artış, bazı illerimizin diğerlerinden daha geç normalleşme sürecine geçmesine neden olabilecek. Ülkemizde her geçen gün sayısı artan mutasyonlu virüsü dikkate almak mecburiyetindeyiz.

KADEMELİ NORMALLEŞME NASIL OLACAK?

 Yerinde karar dönemiyle birlikte kurallara uyum konusunda güvenlik kuvvetlerimiz denetimleri artıracak. Risk durumlarına göre iş kollarımızın faaliyet serbestliği konusunda Bilim Kurulumuzun çalışmasını, Cumhurbaşkanlığı Kabinemize arz edeceğim.

ÜCRETSİZ AŞIYA FATURA İDDİASI

Ticari sır olarak kalması gereken bilgiler ifşa edildi. Aşı savaşının olduğu bir dünyada, üretici firma aşıyı bedava bağışlar mı, bunun akılla izahı var mı? Vatandaşımız bunu çok iyi bilsin, biz aşıyı dünyadaki bütün ülkelerin aldığı fiyattan en ucuza alan ülkeyiz, bu iddiamın arkasındayım. Aracı firmaya tek kuruş ödenmemiştir.  Erişebileceğimiz her aşıya erişmek istiyoruz, kimseye ayrıcalık tanımıyoruz. 

Olması gereken devletler arası sırrı niye ortaya döküyoruz. Eğer bununla ilgili varsa bir sorun, bu kadar hassasiyetin olduğu durumu biliyorsunuz. Bana Sayın muhalefet lideri açıp sorabilirdi. Yok mu böyle bir iletişim anlayışı?Aşının siyaset arenasına taşınmaması için kararlı olacağım.

MUTASYON ORANI ARTIYOR

Mutasyonun  bazı bölgelerde etkisini göstermeye başladığını gözlemliyoruz. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Samsun, Ordu gibi. Bu mutasyon oranı giderek artıyor bazı illerimizde, bu mutasyonun artışı ağırlıklı daha çok İngiltere mutantı dediğimiz, özellikle  en yaygın olan virülansı üzerine etkisinin daha olmadığı  ama bulaşıcılığının arttığını bildiğimiz bir mutant daha yaygın. Brezilya mutantı zaten bir tane diye söylemiştik İstanbul'da, onun dışında olmamış oldu, Güney Afrika ile de şu ada kadar 49'a yakın gibi bir mutantı görüldüğünü söyleyebilirim.  Türkiyede bize özgü bir mutantın olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Ama ağırlıklı İngiltere mutantı olmak üzere giderek toplumdaki oranında yükseldiğini yani bulaşıcılığın daha da arttığını çok rahat söyleyebiliriz. O nedenle de bu dönemde tedbirler daha önemli olmaya başladı, yakınlıklarla, maskesiz olma durumunda, temasın ortadan kalktığı durumlarda bu bulaşıcılığın daha öncekine göre biraz daha arttığını çok rahat söylebiliriz, tedbirleri biraz daha hassasiyetle uymamız gerekiyor.

COVID-19 AŞISI

Mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon Biontech aşısı gelecek. BioNTech ile ilgili ilk etapta gelebilecek aşı miktarı 800 bin olacak, toplam 4,5 milyon. 5 milyona tamamlanması için de çaba sarf edilecek. İlk dozları olanların 2. dozları hazır. 

Rus aşısının Türkiye'de üretimi ile çalışmamız var. Mayıs sonuna kadar 105 milyon aşıya erişebileceğimizi biliyoruz. Bu 52,5 milyon insanı aşılamak demek.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

Yerli aşıda FAZ-2 aşaması için toplam 200 kişinin aşılanması düşünülüyor. 84 kişiye aşı yapıldı.  Nisan ayında Faz-2'nin biteceğini, nisan sonuna doğru da Faz-3 safhasına geçebileceğimizi düşünüyorum.

ÖĞRETMENLERİN AŞILANMASI

Önümüzdeki haftalar giderek daha yoğunlaşmış olacak. Bu biraz aşının tedariği ile de ilgili bir durum. Mart ayında daha yoğun, özellikle ayın 15'inden sonra daha yoğun aşının geleceğini söyleyebilirim.

"KISITLAMA KONUSU KABİNE'DE GÖRÜŞÜLECEK"

Aşınn koruyuculuğu ikinci aşıdan iki hafta sonra başlıyor. Aşılama oranına göre kısıtlamada esnetme olabilir. 

Biim Kurulu önerilerini pazartesi günü Kabineye sunacak, sonrasında açıklama yapılacak. 

65 YAŞA KISITLAMA OLACAK MI?

65 yaş üzerinde aşılama oranının yüksekliğine bağlı olarak illerde bu konuyla ilgili esnetme yapılabilir.

KONGRELER VE MAÇLARDAKİ KALABALIKLAR

Toplantılar ve maçlarla ilgili, kendi özel durumu ben açıklamıştım dün. Toplantılarla ilgili de genel olarak biz salgında bulaşın nasıl olduğunu biliyoruz ve ilk günden itibaren salgında bulaşın yakın temasla birlikte daha da arttığını hep anlattık. Bu bilgilendirmede bir değişiklik yok.

Maçlarda da benzer şekilde tedbirlerin yer yer olmadığını görüyoruz. Taraftar olmak, insanımızın sağlığını ötelemeyi gerektirmez.Salgında bulaş yakın temasla daha çok artıyor. Kalabalık ve kapalı ortamlardan kaçınmak gerekir. 

LİSE SINAVLARI 

Bununla ilgili üzerinde Milli Eğitim Bakanımızla görüşülüyor. İllerin hangi durumda olduğu zaten gelecek hafta görülmüş olacak. Riski olmayan illerde bir sorun olmayacak. Riski olan illerle ilgili önümüzdeki günler nasıl olması gerektiği, ne zaman yapılması gerektiği kabinede ve Milli Eğitim Bakanlığımızla durum değerlendirilmesi yapılıp, bu noktadaki yaklaşım netleşmiş olacak.