16 AĞUSTOS 2018

Samsun´dan CİMER ve BİMER´e yapılan başvuru rakamları açıklandı

Samsun´dan Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi´ne (BİMER) talep, şikâyet, ihbar, görüş ve önerilere yönelik yapılan başvuruları sayıları Samsun Valiliği tarafından açıklandı.

Samsun´dan CİMER ve BİMER´e yapılan başvuru rakamları açıklandı

Samsun'dan 2017 yılı içerisinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER), 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu ve 3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılması Kanunu kapsamında yapılan başvuru rakamları açıklandı. Samsun Valisi Osman Kaymak tarafından yapılan yazılı açıklamada, geçen yıl CİMER ve BİMER'e toplam 27 bin 767, Valilik, Kaymakamlıklar, kamu ve kurumlar ile belediyelere de 16 bin 654 başvurunun yapıldığı ifade edildi.

Samsun Valisi Osman Kaymak konuyla ilgili açıklamasında, "Vatandaşlarımızın sorun, öneri, istek ve şikâyet dileklerini iletebilmeleri adına direk Cumhurbaşkanlığı Makamı'na ulaşabilmeleri amaçlı bir sistem olan CİMER'e ilimizi ilgilendiren 3 bin 980 adet başvuru, Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından Valiliğimize yönlendirilmiş olup, Valiliğimizce de mevcut başvurular gereği yapılmak üzere ilgili kaymakamlıklar ve kurumlara gönderilmiştir.

Yine aynı amaçla vatandaşlarımızın direk Başbakanlık Makamı'na ulaşabilmeleri amaçlı olan Başbakanlık İletişi Merkezi (BİMER) büromuza telefonla (ALO 150), mektupla, internet üzerinden ve şahsen 23 bin 787 başvuru yapılmış, ilgili kaymakamlıklar ve kurumlara gereği yapılmak üzere yönlendirilmiştir.

4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve 3071 Sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun kapsamında ise, merkeze bağlı kurumlar ve Kaymakamlıklarımıza 8 bin 906 adet başvuru, merkez ve ilçe Belediye Başkanlıklarımıza ise 7 bin 748 adet olmak üzere toplamda 16 bin 654 adet Bilgi Edinme başvurusu yapılmıştır.

Sonuç olarak Valiliğimiz İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüz sorumluluğunda 2017 yılı içerisinde, Devlet ile vatandaşlarımız arasındaki iletişim kanallarının tümü (elektronik, mektup, faks, telefon ve şahsen) açık tutularak, vatandaşlarımızın kendileri ve kamuyla ilgili, talep, şikâyet, ihbar, görüş ve önerilerine ait 44 bin 421 başvuru ile ilgili işlem yapılmıştır.

Ayrıca, İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından, vatandaşlarımızla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi hedefiyle oluşturulan ‘Açık Kapı Milletin Kapısı’ Samsun bankosunun açılışı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilmiş ve Valilik binamız girişinde hizmete sunulmuştur.

Vatandaşlarımızın istek ve sorunlarını çözme noktasında devlet olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini bir kez daha hatırlatarak, istedikleri her zaman başta Valiliğimiz olmak üzere kaymakamlıklarımız ile tüm kamu kurum ve kuruluşlarına başvuru yapabileceklerdir" ifadelerine yer verdi.

SAMSUN HABER HATTI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Komando birliği sayısı 12’den 16’ya çıkarıldı
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu
Üniversiteli Mert kaldırımda yürürken canından oldu