GÜNDEM
Giriş Tarihi : 01-09-2019 10:23   Güncelleme : 01-09-2019 12:54

Samsunlu balıkçılar dualarla 'Vira bismillah' dedi

Karadeniz'de balıkçılar, denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle birlikte yeni sezona dualarla başladı. Balıkçılar, gece yarısı 'vira bismillah' diyerek ağlarını atmak için denize açıldı. 2019-2020 Yılı Balıkçılık Av Sezonu Açılış Töreni’ne Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da katıldı.

Samsunlu balıkçılar dualarla 'Vira bismillah' dedi

Denizlerde 15 Nisan'da başlayan dip trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağı, 1 Eylül itibarıyla sona erdi. Samsun'da ’2019-2020 Yılı Balıkçılık Av Sezonu Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Türk Ceza Hukuku Profesörü ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu,  Canik Kaymakamı Mahmut Halal, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Ahmet Bahadır ve balıkçıların katıldığı törenle  başladı.

Törende konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak,"Samsun’da yılda 50 bin tona yakın balık avlanmaktadır. Bu sektörde 100 bin insan ekmek yiyor. Samsun balıkçılıkta en önde gelen illerimizden birisidir. Bizde bu sektörü çok önemsiyoruz. Bugün burada balıkçılık sezonunu açmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ayrıca ilimizde Alaçam, 19 Mayıs, Yakakent, Terme ve Canik olmak üzere 5 balıkçı barınağımız var. 630’a yakın balıkçı teknemiz var. Yine 3500 ruhsatlı balıkçımız mevcuttur. Yıllık olarak bu sektör 17-18 milyon Euro ekonomiye katkı sağlamaktadır. Bu anlamda balıkçılık sektörü Samsun’un önemli alanlarından birisidir. Buradan balıkçılardan da şunu önemsiyoruz. Türkiye’de ve Dünya’da av balıkçılığı gittikçe azalmaktadır. O yönüyle bilinçli avcılık yapmalarını istiyoruz. Balıkçılarımızın tamim ve yönetmeliklere uymaları gerekiyor. Bilinçsiz ve vahşi avlanmadan kaçmamız lazım. Tabi ki şuan Türkiye’nin kültür balıkçılığına çok ihtiyacı var. Biz o anlamda ilimizde kültür balıkçılığını artırmak için çok ciddi çalışmalar yapmaktayız. Özellikle Japonya ile işbirliği içerisindeyiz. Denizde kafes balıkçılığını geliştiriyoruz.  Biz buradan tüm balıkçılarımıza Vira Bismillah diyoruz. Balıkçılık sezonunun hayırlı, kazançlı, kazasız ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

Ardından Canik İlçe Müftüsü Ali Çebi tarafından 2019-2020 Yılı Balıkçılık Av Sezonu açılış duası yaptı ve protokol teknelerle açılarak temsili olarak denize ağ attı.

NELER SÖYLENDİ?
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA