GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-06-2021 01:32   Güncelleme : 05-06-2021 01:32

Samsunlu doktor çiftin evlat acısı

Samsunlu doktor çiftin 8 yaşındaki çocukları Toprak Kılınç, yakalandığı Koronavirüs sonrası ortaya çıkan Multisistem Inflamatuar Sendromu (MIS-C) hastalığından hayatını kaybetti. Evlatlarını kaybeden doktor çift, üzücü haber ile adeta yıkıldı.

Samsunlu doktor çiftin evlat acısı

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde  İç Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Samsunlu Doktor Şenol Kılınç ile Anestezi Uzmanı Doktor Gülsüm Kahveci Kılınç'ın çocukları 8 yaşındaki Toprak Kılınç, yakalandığı Koronavirüsü belirti göstermeden atlattı. 

Bir hafta önce rahatsızlanınca da hastaneye kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonunda da  Covid-19 ile bağlantılı olduğu düşünülen ve çocuklarda görülen Multisistem Inflamatuar Sendromu (MIS-C) teşhisi konuldu. Kısa sürede durumu ağırlaşan Toprak, ambulans uçak ile Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Ancak yoğun bakıma alınan Toprak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve hayatını kaybetti. Doktor ailesi ise bu acı haber ile adeta yıkıldı.

Hayatının henüz başında melek olan ve sağlık camiasında büyük üzüntüye yolaçan Toprak'ın cenazesi, bugün Samsun'da defnedilecek.

MIS-C NEDİR?

Hastalık, koronavirüs enfeksiyonu geçirdikten 4-6 hafta sonra ortaya çıkıyor. Belirgin şekilde yüksek ateş, birçok organda fonksiyon bozuklukları ve yüksek inflamasyon markerları ile seyrediyor. Nedeni tam bilinmeyen hastalığın altında otoimmün etiyoloji olabileceği düşünülüyor. Bu çocuklarda yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, boğaz ağrısı, kusma, ishal, baş ağrısı, belirgin şekilde yorgunluk, halsizlik, bilinçte bozulma görülüyor. Aynı zamanda hastaların kan değerlerinde inflamasyon belirteçleri denilen parametrelerde (CRP, Ferritin gibi) ciddi yükseklikler oluyor.

Hastalık koronavirüs hastalığı sırasında görülen sitokin fırtınası dediğimiz durumdan da bazı özellikleri ile ayrılıyor. Artık herkesin bildiği gibi koronavirüs enfeksiyonunda kandaki lenfosit sayıları düşüyor ama MIS-C olgularında lenfositlerdeki düşüklük çok daha belirgin oluyor. Ayrıca hastalık ‘Kawasaki Sendromu’na da benziyor fakat ondan da görülme yaşının daha büyük çocuklarda da olması ile ayrılıyor.

MIS-C BELİRTİLERİ NELERDİR?

MIS- C Hastalığında görülebilecek belirtiler çok farklıdır. Bu belirtiler, solunum sistemi (Göğüs ağrısı, yan ağrısı, solunum sıkıntısı), sinir sistemi (Baş ağrısı, bilinç durumunda değişiklik, meningismus, konvülziyon, fokal nörolojik defisit), deri sistemini ilgilendiren bulgular (kaşıntılı veya kaşıntısız döküntü, dudaklarda kızarıklık, çatlama, şişme, çilek dili, ekstremitelerde şişlik, ekstremite uçlarında cilt soyulması, konjonktivit vs) ve bunlara ilave olarak sistemik bulgulardan olan ateş, kas ağrısı, kemik ağrısı, taşikardi, hipotansiyon, dolaşım bozukluğu, lenf bezi büyüklüğü şeklinde ortaya çıkmaktadır.

MIS-C hastalığının gripten ayrılan özel bir belirtisi olmadığı gibi spesifik bir bulgusu da bulunmamaktadır. Genellikle, COVID-19 testleri yapılarak ve (sürüntü, kan testi) sistemler gözden geçirilerek ilave laboratuvar testleriyle vakalar ayırt edilmeye çalışılır. Çocuklarda aşırı ve açıklanamayan baş ağrısı olduğunda MR veya BT gibi görüntülemelerde istenebilir. MIS-C şüphesi olan hastalar COVID-19 virüsü taşıyan hastalardan farklı bir yerde ve yakından takip edilmektedir.

CDC (Amerikan enfeksiyon komite merkezi) bir çocuk aşağıdaki semptomlardan herhangi birini gösterirse, ebeveynlerin MIS-C belirtilerinin farkında olmalarını ve "hemen" acil yardım almalarını öneriyor.

1- Nefes darlığı

2- Göğüste gitmeyen ağrı veya basınç hissi

3- Yeni başlangıçlı bilinç bulanıklığı

4- Uyanamama veya uyanık kalamama hali

5- Morarmış veya mavimsi dudaklar/ yüz

6- Dayanılamayacak şiddetli karın ağrısı

SAMSUN HABER HATTI
 

AdminAdmin