GENEL
Giriş Tarihi : 30-04-2021 01:14   Güncelleme : 30-04-2021 01:14

Samsunlu emekli Orgeneral Servet Yörük hayatını kaybetti

Özel Kuvvetler Komutanlığı, 2. Ordu Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı görevlerinde bulunan emekli Orgeneral Servet Yörük, geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Samsunlu emekli Orgeneral Servet Yörük hayatını kaybetti

Samsun'da 1950 yılında doğan ve Özel Kuvvetler Komutanlığı, 2. Ordu Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı görevlerinde bulunan emekli Orgeneral Servet Yörük, ikamet ettiği Kadıköy Fenerbahçe Orduevi'nde geçirdiği kalp krizi sonucu 71 yaşında hayatını kaybetti

Yörük'ün  30 Nisan günü Selimiye Camisinde kılınacak cenaze namazına müteakip  Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verileceği belirtildi.

SERVET YÖRÜK KİMDİR?
1950 yılında Samsun’da doğmuştur. 1970 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1971 yılında Topçu ve Füze Okulu’ndan mezun olmuştur.1978 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde; Batarya Subayı ve Batarya Komutanı olarak görev yapan Orgeneral Yörük, 1980 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuştur.Kurmay subay olarak; 51’inci Piyade Tümen Komutanlığında ve 9’uncu Kolordu Komutanlığında Kıt’a ve Karargâh Subaylığı, Genelkurmay Personel Başkanlığında Proje Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür. İngiltere ve Belçika’da çeşitli kurslara katılan Orgeneral Yörük, 1995 yılında Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığına atanmış ve 1997 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir.Tuğgeneral rütbesi ile 4’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Personel İşlem Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, 2001 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.Tümgeneral rütbesi ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı ile Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı görevlerini yürütmüş ve 2005 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı ve Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 2010 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.Orgeneral rütbesi ile 2’nci Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı görevlerini müteakip, 03 Ağustos 2013 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atanmıştır.Orgeneral Servet Yörük; TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibidir. Evli olan Orgeneral Servet Yörük, iki çocuk babasıdır.