01 NİSAN 2020 Çarşamba 05:19
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-03-2020 00:38   Güncelleme : 09-03-2020 00:48

Samsunlu kadınlar, asker kamuflajı giyip Mehmetçiğe selam çaktı

Samsun Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği kadın ekibi, '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde asker kamuflajı giyip bisikletleriyle pedal çevirerek geldikleri Atatürk Anıtı'nda Mehmetçiğe asker selamı çaktı. Dernek Başkan Yardımcısı Hasret Subaşı, "Bugün, Türk kadınları olarak Kurtuluş Savaşı’nın kahraman kadınları Halide Onbaşı, Nezahat Onbaşı, Şerife Bacı, Erzurumlu Kara Fatma, Halime Çavuş, Gördesli Makbule, Tayyar Rahmiye ve daha yüzlercesi gibi cephede savaşıp, sırtımızda cepheye silah ve yiyecek taşıyamasakta, ülkesi için göğsünü siper eden kahraman Türk Ordusu’nun her daim yanındayız" dedi.

Samsunlu kadınlar, asker kamuflajı giyip Mehmetçiğe selam çaktı

Samsun Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği kadın ekibi, '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bisiklet turu etkinliği düzenledi.

Atakum İlçesi Çobanlı Halk İskelesi’nde toplanan yüz kadar bisikletli burada, "Bisiklet güzelleştirir", "Dünya'yı değiştirmeye geldik",  "Bisikletli kadın çiçek açar", "Bisiklet medeniyettir", "Bisiklet özgürlüktür", "Kadın sokağa çıkarsa dünya değişir", "Anneler de bisiklete biner", "Bisiklet en iyi psikologdur", ""Bisiklete bin dünya değişsin" yazılı dövizlerlerle mesaj verdi.

Etkinliğe katılan bisikletli kadınların asker, işçi, yöresel kıyafetler ve doktor önlüğü gibi belirli iş kollarını temsil eden kıyafetler giymesi dikkat çekti. Daha sonra  bisiklet turuna başlayan kadınlar, İlkadım İlçesi'nde Atatürk Anıtı önüne geldi. 

Burada basın açıklamasını okuyan Samsun Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği Başkan Yardımcısı Hasret Subaşı, 8 Mart'ın ülkemizde kadınların eşitlik ve özgürleşme mücadelesinin dile getirildiği, emeğine, kimliğine sahip çıkarak kadın sorunlarının duyurulduğu bir gün haline geldiğini söyledi.  Subaşı, "Ülkemizde 8 Mart‘la ilgili ilk toplantı 1921 yılında Ankara da yapılmıştır. Cumhuriyetin kuruluşunu izleyen yıllar da kadınlar Atatürk devrimleriyle eğitim, aile ve siyasette eşit haklara sahip olmuştur. Uluslararası sözleşmelere ve ulusal düzeyde takip edilen politikalara rağmen kadınlar dünyanın her yerinde şiddete ve ayrımcılığa uğramakta; siyasette, karar mekanizmalarında, ekonomide, eğitimde erkeğe göre ikincil konumda kalmaya devam etmektedir. Toplumsal yaşamın her alanında büyük sorumluluklar yüklenen, gelecek kuşakların yetiştirilmesinde en büyük pay sahibi olan kadınlarımızın sahip olduğu hakların bilincine varmaları büyük önem taşımaktadır. Erkeğiyle, kadınıyla, yaşlısıyla, genciyle, kadına yönelik şiddet ve benzeri, insan onurunu zedeleyen her türlü haksızlığa karşı demokrasi ve adaletle mücadele etmeliyiz. Toplumsal huzurun tesis edildiği günlere erişme temennisiyle tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. Vatanın düşmana karşı savunulmasında Türk Kadını erkeğiyle birlikte çok önemli hizmetler yapmıştır. Şanlı tarihimizin her aşamasında Türk Kadını, ülkesi için her türlü sorumluluğu paylaşmış ve özellikle Anadolu’nun düşmandan kurtuluşuyla sonuçlanan Milli Mücadele’de sadece miting meydanlarında değil, bizzat cephede çarpışarak büyük yararlılıklar göstermiştir. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk, 'Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim diyemez' diyerek kahraman kadınlarımızı hak ettikleri şekilde onurlandırmıştır. Bugün, Türk kadınları olarak Kurtuluş Savaşı’nın kahraman kadınları Halide Onbaşı, Nezahat Onbaşı, Şerife Bacı, Erzurumlu Kara Fatma, Halime Çavuş, Gördesli Makbule, Tayyar Rahmiye ve daha yüzlercesi gibi cephede savaşıp, sırtımızda cepheye silah ve yiyecek taşıyamasakta, ülkesi için göğsünü siper eden kahraman Türk Ordusu’nun her daim yanındayız. İdlip Operasyonunda ve vatan savunması için şehit düşmüş olan tüm Kahraman Askerlerimize Allah’tan rahmet, yiğitler doğuran annelere, kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyoruz” dedi.

Ardından dernek üyesi İmam İsa Düdükçü tarafından vatan savunması uğruna hayatını kaybeden şehitler  ve cinayete kurban giden kadınlar için dua okundu. Etkinlik Çobanlı Halk İskelesi’ne dönülerek tamamlandı.

KADINLAR YÜRÜDÜ
Bu arada  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde bir araya gelen Kadın Dayanışması üyeleri gerçekleştirdikleri yürüyüşle çeşitli sloganlar atarak kadına şiddete tepki gösterdi. 

SAMSUN HABER HATTI
 

NELER SÖYLENDİ?
AYTEN DERE 3 hafta önce
Artık baydı bu grubun etkinlikleri. İlgi çekmek için ne yapacaklarını şaşırdılar
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ARŞİV ARAMA