18 MART 2019
Advert
Advert

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: Dövizdeki artış borçlarımızı arttırdı

Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık, dövizdeki artış nedeniyle borcun 55 milyonu geçtiğini söyledi ve "Türkiye’nin içinde bulunduğu durum inanılmaz bir döviz kurlarındaki artış var. Dolayısıyla Euro ve dolar borçlarımız zaten yüzde 30-40 katlandı. 50 milyonun 20 milyonu dövize bağlı borçsa bunlar artıyor" dedi.

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık: Dövizdeki artış borçlarımızı arttırdı

Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık, düzenlediği basın toplantısında, Samsunspor kulübündeki son gelişmeleri değerlendirdi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Uyanık,  dövizdeki artışın borç yükünü arttırdığını ve Samsunspor olarak  30 milyon bütçe ile bu sezonu tamamlayacaklarını söyledi. 

Gazetecilere çarpıcı açıklamalarda bulunan Başkan Uyanık'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

KİMSE KÖTÜ NİYETLİ DEĞİL

Her gelen ‘Kazım Yılmaz borcunu affederse Samsunspor kurtulacakmış’ moduyla herkes Kazım Yılmaz’ın üzerine yürümüş. Onda da böyle bir refleks doğmuş. Zaten bu ligde bir gelirimiz yok. Ben oturup konuştuğumuz zaman hepsiyle bir noktaya varacağımızı düşünüyorum. Alacaklar döviz endeksli olduğu için kur farkından dolayı borçlar devamlı büyüyor. Dolayısıyla kimsenin kötü niyetli olacağını düşünmüyorum. Bizim açımızdan şuanda rahatsız edici borçlar listesinde yönetici borçları gözükmüyor.

İSMİMİZ, ARMAMIZ. RENGİMİZ DEĞİŞMEYECEK
Nasıl formaya reklam alıyorsak, isim sponsorluğu denen bir şey var. Statlara reklam alınıyor, kulüpler isimlerinin önlerine bir anlaşma karşılığı reklam alıyorlar. Biz isim değiştirmeyeceğiz dedik. Biz bu kulübü iflas ettirip, hülle yoluyla ‘biz bu takımı iflas ettirdik, başkalarının borcunu ödemiyoruz, borcu olanlar kusura bakmasınlar, ahrette hesaplaşırız, cingözlük ve uyanıklık yapıyoruz. Başka bir kulüp kurup buradan yürümeyeceğiz’ dedik. Süper ligde, Spor Toto’da, ikinci ve üçüncü ligde birçok takım isminin başına veya sonuna reklam aldı. Bizim ismimiz, armamız, rengimiz ve bulunduğumuz şehrimiz değişmeyecektir. Biz şehrimize şirketleşmede bu garantileri verdik. Kurduğumuz akil insanlardan oluşan heyete bu sözü verdik. 

BU LİGDE EN İYİ TAKIMI KURDUK
13 senelik aradan sonra bu kadar iyi bir takım kurabileceğimizi ancak kurduğumuz düzgün ekiple birlikte istişare ederek, bu ligde en iyi takımı kurduğumuzu düşünüyorum. Sonucu alacağımızı düşünüyorum. Bu düşüncemi değiştirecek hiçbir şey yok. Herkes futbolun kurallarını bir şekilde kavrayacak. Ben hiçbir zaman bütün sezon boyunca yapacağınız eleştirilerde geriye dönük olarak, teknik direktörler başarısız olunca geçmişe top atıp, ‘enkaz devraldık, bu takım hiç hazırlanmamış, hiç kamp yememiş’ derler. Bende dönüp, ‘bu takımı 3. Lige giderken almıştık. Mezara koymuşlar, üstüne toprak atarlarken, yeni Samsunspor projeleri havada uçuşurken almıştık. 70-80 milyon borçlu, kimsenin tahtayı açamadığı dönemlerde aldık’ diye bunları asla hatırlatmayacağım. Herkes benim Yüksel Yıldırım ile geçmiş dönemden beri hassas ortaklık beraberliğinde kimse araya nifak sokmaya çalışmasınlar. Nifak sokmaya çalışanlar boşa çalışırlar.

YENİ STAD BİR ÇOK EKSİKLİKLERLE TESLİM EDİLDİ
“Stadın zemini için elimizden geleni yapacağız. Çünkü biz üst düzey bir takım kurduk. 35 bin kişilik stadın o ilk görüntüsü bizde hem panik yarattı hem de hayal kırıklığı oluşturdu. Bu statlardan sorunlu olan Genel Müdür Yardımcısı Dursun Türk arkadaşımız Samsunlu. Dolayısıyla iyi niyetli olan arkadaşımızın burada nasıl etkisiz kaldığını fazla yorumlayamıyorum. Herhalde spor bakanlığı içerisinde üst kademe ile alt kademe arasındaki koordinasyon eksikliği var. Yaklaşık 200-250 milyona inanılmaz bir stat yapılmış. Stadı yapan firma stadı birçok eksikle teslim etti. Çimlerinden, kapılarının kilidine kadar eksiği var. Dursun Türk sağ olsun yeni ihalelerle Samsunspor stadının eksikliklerini gidermeye çalışıyor. Ayrıca da biz bu stadı Samsunspor kulübü olarak uzun süreli kiralamak istiyoruz. 10-20 seneliğine kiralamak istiyoruz. Bu sene kiraladığımız zaman aşağıdaki boş alanlarıyla, boş dükkanlarıyla yüzde 100 şekilde kullanmak ve 24 saat yaşayan bir sistem haline getirmek istiyoruz. Fakat bu stat hazine arazisinde yapıldığından dolayı statü, 19 Mayıs stadyumundaki gibi net değil. Spor bakanlığı bunu 6 ay içerisinde çözüme kavuşturup, bize uzun vadeli kiralama yoluna gidecek. Şuanda stadı biz kullanıyoruz, maç maç kirasını veriyoruz. Ama stadın bakımı, çimlerin sorumluluğu bize ait değil. Protokolde oturma düzeni bize ait değil. Yani biz bir evi kiralıyoruz ama devlet bize ‘sen yatak odasını şuraya kadar kullanırsın. Tuvaletin bir tanesi senin, bir tanesi benim’ diyor. Biz öyle kullanıyoruz. Ben çim uzmanı değilim. Bizim tesislere 20 sene önce yaptırdığımız çimler bile daha stadyumdan sağlıklı görünüyor. Çimler hava almıyormuş, ısı almıyormuş. Samsun’a 35 bin kişilik stadyum yapanlar bunları da düşünmesi gerekiyordu. Samsun’un 35 bin kişilik stadyumu var. Altyapısına kullandıracağı 10 tane çim sahası yok. 

BELEDİYE STADIN ARKASINA AKARYAKIT DEPOSU GÖMMÜŞ

Stadın arkasına belediye hemen gelmiş bir akaryakıt istasyonu kurmuş. Kendi otobüslerini koymuş. Biz Trabzonspor’un açılışına gittik. Stadyumun arkasına 8 tane çim saha yapmışlar. Suni çim saha, normal çim saha ve Trabzonspor’un altyapısı orada. Futbolcular için lokalleri de var. Bizim saha da orada. Biz Avrupa kupalarına çıktığımız zaman ne yapacağız. Herhalde oradaki sanayicilere rica edeceğiz. ‘bugün çalışmayın da, havadaki zehirli partiküller azalsın. UEFA burada maç oynamaya izin versin’ diye ricada bulunacağız. Biz orada stadı yapmışız ve hemen her tarafını kuşatmışız. Belediyenin sanki başka bir yeri yok, gitmiş oraya kendi otobüsleri için otopark yapmış. Arkasına bir tane yere akaryakıt deposu gömmüş. 35 bin kişinin olduğu yerin 5 metre ötesinde akaryakıt deposu var. Bunlar doğru şeyler değil. Bunlar Samsunspor sevgisi olmayan bir zihniyetin geçmişte yaptığı işler. Bunların hepsini düzeltmemiz gerekiyor. Hep birlikte bu memlekete ihanet edilmesini engelleyelim.

SAMSUNSPOR İÇİN ACİL VE SERT TEDBİRLER ALMALIYIZ
Rahmetli Hasbi Menteşoğlu, benim idolümdür. Benim Samsunsporlu olmamdaki rol model başkanımdır. Hasbi Menteşoğlu’ndan sonraki yaptığım 13 senelik başkanlığımda bir tuvalet parası kadar yardım görmedim. Bu sistemin içerisinden para ürettim. Ben 13 sene boyunca Samsunspor’dan kendi dönemimde hiçbir şekilde şehirden bir katkıda bulunmadan kendi sistemim ile kendim götürdüm. Ayrılırken de ne alıp verdiğimi helalleşerek gittim. Samsunspor şuanda zor durumda, buradan kurtarmak için acil ve sert tedbirler almak zorundayız. Bunların içerisinde mali disiplini yüksek şirket yapısında yürütülmesi gerekiyor. Yani ‘bugün yarın ben başaramadım, bugün isteyerek geldim ama artık eşim istemiyor, sıhhatim el vermiyor’ diyemeyecek bir yapı oluşturmak. Burada kar ederse de şirket kar eder, zarar ederse de bırakıp kaçamaz. Sonuna kadar bu işten sorumlu olur. Dolayısıyla muslukları açtığımız yok. Biz kendi işlerimizi yapıyoruz. 

5 SENE İÇİNDE KULÜBÜ KENDİ KENDİNE YETECEK DURUMA GETİRECEĞİM
Biz hacıağa takımı falan değiliz. Türkiye’de futbol işini iyi bilen insanların bir araya geldiği iyi bir şirketimiz var. Ben futbol işini iyi biliyorum. Yüksel Yıldırım finansman işini iyi biliyor. İkimizde her şeyimizle bu işin içerisindeyiz ve gereğini yapacağız. Samsun bir futbol şehridir. Şuanda bulunduğumuz üçüncü ligden kalkındırmak adına gereken fedakarlığı yapıyoruz. Kulübün borçlarını ödeyerek satın almak zorundayız. Devamında inşallah bütçesi denk, ithalatını, ihracatını karşılayan, kendi futbolcusunu kendi yetiştiren, başarı ile prim yapan bir takım oluşturmak istiyoruz. Ben 5 sene içerisinde bu kulübü kendi kendi yeten bir hale getirmek zorundayım. Biz yukarıda batık firmaların yani batık kulüplerin boğazlarına kadar borca kapılmış, gömülmüş büyük kulüplerin sistemine uyamayız. Yukarı çıkıp onların verdiği paraları vermeye kalkarsak 2 sene de onlar gibi batık duruma düşeriz. Biz denk bütçeyle gideceğiz. Açık vermeyeceğiz. İthalatımız, ihracatımıza denk olacak.

ŞİRKETLEŞME DÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Şirketleşme tamamen bürokratik işlerle yürüyor. Osman Arslan şirketleşme işleri ile uğraşıyoruz. Ticaret Odası’na gidiyor, prosedürleri yerlerine getiriyor. Benim için şirket veya dernek fark etmez. 4-5 sene sonra Samsun şehri ‘bu şirketi bana sat’ dediği zaman satıp çıkar gideriz. Bu gönül birliği, destek var olduğu müddetçe biz bu işin içerisindeyiz. Biz Samsunsporlu olduğumuz için futbolun içinde varız. Bunun için Samsun’dayız. Samsunspor’un 70 milyon da borcu olabilirdi, 90 milyon da, 100 milyonda olabilirdi. Buna bakarak girmedik. Yılport isminin de bir acelesi yoktu. Ama federasyon bize ‘eğer reklam alacaksanız Eylül ayında yapılacak olan federasyon toplantısına bu kararı yetiştirmeniz gerekiyor’ dediler. Onun için biz bu kararı biz çoktandır düşünüyorduk. Samsunspor A.Ş.’nin yüzde 67’sini temsil eden Ali Rıza Yıldırım ve Yüksel Yıldırım arkadaşlarımızın kendi şirketlerinin reklamını vermelerini istemeleri kadar doğal bir durum yok. Türkiye’yi birçok alanda temsil eden çok düzgün  firmaları var. O firmanın ismini Samsunspor’da yaşatmak istediler. Bunun bedelini de Samsunspor A.Ş.’ye ödüyorlar. Bunla da 1 senelik anlaşmamız var. Stada nasıl isim sponsoru olunuyorsa takımların isimlerinin önüne veya arkasına da öyle isim sponsorları oluyorlar. Bunu böyle algılayın. Yoksa en az taraftarlar kadar Samsunsporluyum, Samsunspor taraftarıyım, ismi için, rengi için gemileri yakacak olan insanlardan bir tanesi hem İsmail Uyanık’tır, hem de Yüksel Yıldırım’dır.

DÖVİZDEKİ ARTIŞ BORCUMUZU KATLADI
Borcumuz 55 milyonu geçtiği kesin. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum inanılmaz bir döviz kurlarındaki artış var. Dolayısıyla Euro ve dolar borçlarımız zaten yüzde 30-40 katlandı. 50 milyonun 20 milyonu dövize bağlı borçsa bunlar artıyor. Hesapta olmayan, henüz borcu kesinleşmemiş bazı alacaklar var. Biz tahtayı açmak için kimse bize bir kuruş indirim yapmadı. Bazı bu işi iş edinmiş avukat güruhu var.  Bunlar Samsunspor’un bütün sıkıntılı işlerindeki isimler. Bunlar senelerdir Samsunspor üzerinden davalar alarak, futbolcuların üzerinden davalar alarak bu işi yapıyorlar. Samsunspor’un şirket olduğunu duyunca teşekkür ettiklerimiz haricindeki hiçbir alacaklı, hiçbir futbolcu bir kuruş inmediler. Eğer Samsunspor küme düşseydi veya Samsunspor şirket olmasaydı, tahtasını açtırmak gibi bir kaygısı olmasaydı bu insanların hiçbiri paralarını alamayacaktı. Ne yurt dışındakiler, ne de yurt içindekiler. Coşkun Zeren arkadaşımız kendi döneminde hukuku olan yabancı futbolcularla anlaşmaya çalıştı. Avukat devreye girip onların anlaşmalarını bozdurmaya çalıştı. Türkiye’de son dönemde paraları kazanan aracı menajerler, gerçekçi olmayan, dürüst olmayan bunlarla işbirliği yapan bir kısım yönetici ve spor hukukçuları. Bunların hepsi bu büyük paranın, Türk halkının, Türk hükümetinin, Türk siyasetinin futbolun gelişmesi için öngördüğü, vermeye çalıştığı,  parayı paylaşan güruhtur. Bunu da ancak şirketleşme yoluyla bunları ortadan kaldırabiliriz. Bu karanlık durum devam ettiği müddetçe bu kötü niyetli insanlar para kazanmaya ve Türk futbol unun sırtından asalak olarak kan emmeye devam edecekler.

BU SEZON Kİ BÜTÇEMİZ 30 MİLYON
Tahminime göre Samsunspor 30 milyon bütçe ile bu sezonu tamamlayacaktır. Samsunspor’u şuanda denetleyen 2 tane özel firmamız var. Samsunspor’da geçmişten bu yana avukatlık anlamında kötü niyetli veya mesleki hataları çıkartıyorlar. Çünkü burada birçok avukat hataları yüzünden mükerrer paralar ödedik. Bir sürü 35 yaşındaki oyuncular futbol oynamadan bu fakir şehrin paralarını sömürmeye devam ettiler. Futbol oynamıyorlar, 3 senelik sözleşme yapıyorlar, gidip memleketi Brezilya’da yatıyorlar. Bu fakir şehrin parası ile her sene 400 bin – 500 bin Euro ile gününü gün ediyorlar. Bütün bu eksiklikler kulübün kurumsal olmamasından kaynaklanıyor. Biz eski başkan 5 kuruşunu almamasının peşindeyiz. Bu taraftan da kürekle menajerlere, avukatlara, hak etmeyen oyunculara para dağıtmışlar. Kimse bunları konuşmuyor. Biz ‘Samsunspor’un borcu 55 milyon lira olsa alırdık, 90 milyon lira olsaydı almazdık’ dediğimiz bir şey yok. Bu 100’de 105’te olsa alırdık. Biz Samsunsporumuzu alıyoruz. Benim gönlümde bu kulübün marka değeri milyar dolarlarla ölçülmez.

NURİ ASAN TESİSLERİ SOSYAL TESİSE DÖNÜŞECEK
Samsunspor kulübü derneği varlığını devam ettirecek. Önceden esnaftan mal alamadığımız yerde şimdi herkes Samsunspor’a ürün vermek için çaba gösteriyor. Samsunspor Kulübü Derneği tüm çabalarıyla devam ediyor. Burayı dernek üyelerine hitap edecek bir sosyal tesis alanına dönüştürmek gibi bir projemiz var. İlk defa yıllar sonra oda bana denk geldi. Samsunpor’u seven bir büyük belediye başkanı ve takımı seven bir alt belediye başkanı dostlarımız var. Sporun kıymetini bilen bürokrasi ve vali var. Bu tesisi inşallah bir yelken kulüp gibi sosyal tesisler yapmayı planlıyoruz. Bize bu tesis yetmiyor. Samsun’da saha üretmek zorundayız. Samsun’da saha üretmezsek biz bu işin altından kalkamayız. Derneğin yapacağı çok iş var. İsterse yarın oturur, başka branşlarda faaliyete geçer. Samsunspor yarıştığı her alanda tribünleri doldurur. Salonda yarışıyorsa salonu doldurur. Samsunspor bir camia, tabela kulübü değil. Pilot futbol kulübü olarak yarışacaksak bunu da yapacağız.

FUTBOL ŞEHİTLİĞİNE DESTEK VERİRİZ
Şuanda futbol şehitliği için gündemimizde bir plan yok. Canik Belediyesi bu konuda öncelikli olarak bir çalışma yapmış. Biz o yapılan çalışmalarda üstümüze düşen desteği veririz. Samsun’dan futbolcu çıkar diyoruz ama Samsun’da saha yok. Kendi kendimizi kandırıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığına gittik oradaki müdürler bize ‘Samsun tesis olarak kişi başına en fazla tesis olan illerimizden bir tanesi’ diyorlar. Hangi tesis? ‘bowling tesisi, golf tesisi’ ama futbol tesisimiz yok. Allah’a şükür çok tesisimiz var ama futbolda neredeyiz. Futbolda bir tane stadyumumuz var. Şuanda eski stadyumun yanında oynanan yan sahalar bile kalkma tehlikesi ile karşı karşıya. Petrolden geri dönüşümlü olan kanserojen ihtiva eden halı sahalarda çocuklarımızı oynatıyoruz. Bu mu Samsun’daki tesis zenginliği? Dolayısıyla Samsun’un öncelikleri bunlardır. Ayaklarımızı gerçek anlamda yere basalım, önceliklerimize bakalım o öncelikler içerisinde şehitlerimize saygı zaten birinci sırada gelir. Biz onu Samsunspor kulübünün gömülmesine izin vermeyerek ispatlamış olduğumuzu düşünüyoruz.

OSMAN ARSLAN BORÇ RAKAMLARINI AÇIKLADI

Samsunspor Mali İşler Sorumlusu Yönetim Kurulu üyesi Osman Arslan da yaptığı açıklamada, “Başkanımızın önderliğinde, kulüp yönetiminden Coşkun Zeren, Erdem Eynel, Emin Kar, Kulüp avukatımız Merve Mısır, Celil Sağır ve İstanbul’dan Erkan Ak bey ile beraber 2 aya aşkın ciddi bir çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmalarda futbolcuların kendileriyle temas kurduk, avukatlarla temas kurduk. Mevcut borçlarından, geçmiş borçlarından indirim, taksit talep ettik. 3-4 tane futbolcu bizlere bu konuda yardımcı oldu. Transfere engel borç listemizde olan Davy Claude Angan, Coşkun Zeren’in girişimleri ile bizlere 153 bin Euro olan alacağını 95 bin Euro’ya indirmiştir. Yerli futbolcularımızdan Musa Aydın, Celil Sağır’ın girişimleri ile 343 bin TL olan alacağını 293 bin TL’ye indirmiştir. Pal Lazar, cezai şarttaki taksitleri kendisine ödenmişti fakat bunlar zamanında ödenmediği için 19 bin Euro’luk bir cezai şart vardı. Avukatı Çağlar Akoğlu ile temaslarımız sürdü. O da bizlere 5 bin Euro gibi bir indirim yaptı. Bu 3 futbolcu transfere engel borçtu. Onun dışında bizlere indirim yapan futbolcu olmadı. Hatta bir takım futbolcularla girişimlerimiz sayesinde uzlaştık, anlaştık. Fakat devreye avukatlar girerek anlaştığımız protokoller bozulmaya başlandı. Avukatlar birbirleriyle sık sık iletişim kurdular. Bunun dışında bize pek fazla yardımcı olan olmadı” dedi.

Murat Gürbüzerol’un, verdiği yanıtta parayı avukattan aldığını söylediğini ve “‘Benim artık Samsunspor kulübünden alacağım kalmadı. Ben avukattan paramı aldım” dediğini aktaran Osman Arslan, “Bekir Sevgi’de Samsunspor’dan alacağını kulüp avukatına devredip oradan almış. Ousmane N’diaye ve Famoussa Kone ile de anlaşmıştık, son anda avukatlar devreye girerek burada işler bozuldu. Coşkun Zeren’in çok büyük emekleri oldu. Transfere engel borcumuzun kalmadığını söyleyebiliriz. Bugün de lisanslama işlemlerimizi yapacağız. Hasan Hatipoğlu’na 577 bin TL, Abdulkerim Bardakçı’ya 382 bin TL, Ömer Kandemir’e 330 bin TL, Ahmet Cebe’ye 324 bin TL, Bekir Sevgi’ye 298 bin TL, Musa Aydın’a 293 bin TL, Halil İbrahim Pekşen’e 272 bin TL, Muraz Gürbüzerol’a 254 bin TL, Fatih Kılıçkaya’ya 227 bin TL, Serkan Çalık’a 208 bin TL, Hasan Kılıç’a 189 bin TL, Mustafa Sevgi’ye 153 bin TL, Canberk Aydın’a 146 bin TL, Vedat Bora’ya 143 bin TL, Musa Sinan Yılmazer’e 135 bin TL, Kılıçarslan Topuz’a 96 bin TL, Semih Erpehlivan’a 40 bin TL ve Ahmet Arı’ya 33 bin TL ödendi. Yabancı futbolcularımızdan Eldin Adilovic’e 106 bin Euro, Ousmane N’diaye’ye 87 bin Euro, Ehiosun Ekigho’ya 52 bin Euro, Famoussa Kone’ye 44 bin Euro, N’guessan Davy Claude Angan’a indirimli hali 95 bin Euro, Pal Lazar’a 13 bin Euro ödenmiştir. Teknik edipten Engin İpekoğlu’na 443 bin TL, Hüseyin Kalpar’a 152 bin TL, Erdoğan Özdoğan 71 bin TL, İlker Püren, Uğur Okur ve Fatih Çardak’a hepsine ayrı ayrı 50’şer bin TL ödenmiştir. Transfere engelde personel borçlarımız da vardı. Bunların içerisinde Beytullah Fidan 27 bin TL, Metin Yaman 21 bin TL, Dilaver Başak 11 bin TL, Mustafa Demirci 10 bin TL, Adem Çelik 4 bin TL, Celal Oflaz 4 bin TL ve Ayhan Özçelik’e de 3 bin TL ödendi. Transfere engel borç toplamında 5 milyon 117 bin TL ve 400 bin Euro ödenmiştir” diyerek şöyle devam etti:

“Transfere engel olmayan geçmiş futbolculara da yapmış olduğumuz çok yüksek ödemeler var. 2012 yılında transfer edilen Andre Luiz Bahia Santos dosyası 2 gün önce 350 bin Euro ödenerek kapanma aşamasında çok büyük bir yol kat edilmiştir. Kendisinin hukuki olarak bütün süreçler bitmişti. Federasyona bir dilekçe veya bir mail yazdığında Samsunspor’a sezon başlamadan veya başladığında eksi 6 puan ile karşı karşıya iken 2 gün önce 350 bin Euro ödenerek dosyanın kapanması anlamında çok büyük bir adım atılmıştır. Samet Hakan Kılıç’a 452 bin 645 TL ödenmiştir. Jonathan Serge Folly Ayite’ye protokollerle şuana kadar 438 bin TL ödenmiştir. Michael Sifakis’e aynı şekilde protokollerle ödeniyor ve 249 bin TL ödenmiştir. Erkam Reşmen’e geçmiş dönemden alacaklarından 226 bin TL ödenmiştir. Samet Hakan Kılıç’ın Samsunspor’a transferinde yetiştirme bedeli olarak Auxere kulübünden gelmiştir. Orada bir protokol vardı. Protokolde 40 bin Euro’ya futbolcu verilmiştir. Eğer taksitler ödenmez ise 180 bin Euro cezai şart vardır. Kayyum yönetimde de bu 180 bin Euro gelmiştir. İsmail Uyanık başkanımızın girişimleri ile bu 40 bin Euro olarak çözülmüştür. Yine geçmiş dönem futbolcu alacaklarından Oğuz Gürbulak’a 179 bin TL, Çağrı Ortakaya’ya 156 bin TL, Furkan Köse’yi 142 bin TL, Emmanuel John Chibuike’ye 142 bin TL, Ercan Yazıcı’ya 142 bin TL, Kevin K.M.A. Brands’a 122 bin TL, Burhan Arman’a 70 bin TL, Georgios Samaras’a 54 bin TL, Furkan Yıldırım’a 27 bin TL, Payment Of Jeroen Lombe Lumu’ya 26 bin TL, Enes İslam İlkin’e 24 bin TL, Kemal İşlemek’e 18 bin TL, Berat Boz’a 6 bin TL ödenmiştir. Yine personel maaşlarından şuana kadar 4 maaş ödemesi yapılmıştır.

Vergi dairesi, SGK’ya günü geçmiş taksitlendirilmiş ve günü geçmiş borçlarımızdan 1 milyon 261 bin TL ödenmiştir. 2 gün önce de 800 bine yakın bir rakam ödeyerek transfere engel aşamasındaki ‘vergi dairesine borcu yoktur, SGK’ya borcu yoktur’da da son aşamaya gelinmiştir. Şuanda vergi dairesi ve SGK’ya resmi taksitlerimiz 6 bin 736 TL, 7 bin 20 TL ve 7 bin 143 TL dışında günü geçmiş borcumuz da yoktur. Yeni yönetim olarak göreve geldiğimiz de avukat Didem Sunna 212 bin TL alacağı vardı, 122 bin TL alarak kulübümüze 90 bin TL katkıda bulunmuştur. Futbolcularımızdan Ahmet Burak Solakel 287 bin 500 TL olan alacağını 220 bin TL’ye düşürmüştür. Tekrardan N’Guessan Davy Claude Angan, Jonathan Serge Folly Ayite, Samet Hakan Kılıç indirimde bulunmuştur. Jonathan Serge Folly Ayite’de 139 bin Euro alacağını 120 bin Euro’ya düşürerek 19 bin Euro katkıda bulunmuştur. Bu futbolculara ve Musa Aydın’a teşekkür ediyorum.

Muhammed Larbi’nin FİFA’daki en kritik dosyalarımızdan bir tanesiydi. Hazırlık maçında sakatlanıp gitmişti ve 1 milyon Euro’ya yakın bir davası vardı. 500 bin Euro manevi tazminat, 440 bin Euro’da 2 sezonluk alacağını istiyordu. Bunda da İsmail Uyanık ve ekibi girişimcilerde bulunarak futbolcu Larbi ile 225 bin Euro’ya anlaşmıştır. Yakın bir zamanda ödemesi olacaktır. FİFA nezdinde en büyük sıkıntımız olan Bahia ve Larbi dosyasının çözülmesi anlamında çok büyük bir adımlar atılmıştır. Transfere engel borçlarda bizlere İsmail Uyanık, Coşkun Zeren, Emin Kar, Erden Eynel, Avukat Merve Mısır, Celil Sağır, İstanbul’dan Mustafa Erkanat ve Nedim beye çok teşekkür ediyoruz. İyi bir çalışma yaptık. Şuana kadar 15 milyona yakın borç ödenmiştir.

15 milyona yakın yönetici borçlarımız da var. Bunlar Kazım Yılmaz’a 9 milyon 216 bin, Adem Soycan’a 665 bin, Erkurt Tutu’ya 2 milyon 71 bin, Recep Hun’a 905 bin, Rüştü Araboğlu’na 312 bin, Fikret Yalçın’a 487 bin, diğer yöneticilere de 1 milyon 367 bin borç var. Toplamda da 15 milyon lira civarında borç var. Piyasa borçlarından Orta Karadeniz Güvenlik Hizmetlerine 580 bin TL, Florya Entengreye 312 bin TL, Metsspor’a 555 bin TL, konaklamalar da kulübü çok ciddi rahatsız ediyor. Her gün bir otelden haciz ve icralar geliyor. 3 bin TL’lik bile icra geliyordu. Konaklamalara toplamda 375 bin TL’nin üzerinde borç gözüküyor. SASKİ ve YEDAŞ’a borçlarımız var. YEDAŞ’a 1 milyona yakın, SASKİ’ye de 2 milyonun üzerinde borçlarımız var. Geçmiş futbolculardan Ufuk Budak, Kenan Karışık, Gökay İravun, Göksu Türkdoğan, Erdem Şen ve Cemil Adıcan’ın 170 ile 250 bin civarında olan borçlarımız var. Şuana kadar transfere engel de çıkmadılar, herhangi bir haciz işlemlerine de rastlamadık. Bunlara da teşekkür ediyoruz. Geçmiş borçlardan en belirgin borçlarımız 40 milyon TL civarında ama ufak tefek rakamlarda oynama olabilir. “

KAYNAK: samsunspor.org.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fildişi Sahili'nde sıtmaya yakalanan baba öldü, oğlu tedavi altına alındı
Fildişi Sahili'nde sıtmaya yakalanan baba öldü, oğlu tedavi altına alındı
Erdoğan Tok: İlkadım’da yeni dönem iş ve istihdam dönemi olacak
Erdoğan Tok: İlkadım’da yeni dönem iş ve istihdam dönemi olacak