19 ŞUBAT 2019
Advert
Advert

Samsun'u kokutan gemilerin şehir limanına girmesi yasaklandı

Samsun Valiliği yerinde bir karar alarak her ithal hayvan getirdiklerinde şehri kokuya boğan gemilerin şehir limanına girmelerini yasakladı. Bu tür gemiler İlkadım ilçesindeki Samsunport limanı yerine diğer hudut kapısı olan limanlara yönlendirilecek.

Samsun'u kokutan gemilerin şehir limanına girmesi yasaklandı

Güney Amerika ülkelerinden ithal büyükbaş hayvan getirerek günlerce Samsun'u gübre, dışkı ve hayvan kokusuna mahkum eden, bu nedenle insanların büyük tepkisine neden olan gemiler artık İlkadım ilçesindeki Samsunport Limanına giremeyecek. 

Samsun Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu, "İthal Hayvan yüklü gemilerin hudut kapılarına gelişiyle" ilgili toplanarak aldığı karar gereği, bu tür ithal hayvan getiren gemiler İlkadım ilçesi Samsunspor Limanına sokulmayacak. Bunun yerine gemiler diğer hudut kapısı olan limanlara yönlendirilecek.

İşte Samsun Valili'nden konuyla ilgili yapılan o açıklama:

"İlimiz İlkadım ilçesinde bulunan Samsunsport Limanı’na gelen büyükbaş hayvan gemilerinden kaynaklı yoğun koku şikayetlerine karşılık olarak alınacak tedbirlere karşı, 25.07.2018 tarihinde Samsun İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından aşağıda maddeler halinde belirlenen kararlar alınmıştır. Buna göre; Hayvan yüklü gemiler tahliye edilirken limanda uzun süre kalıp kokunun yayılmasına ve kokudan etkilenme süresinin artmasına sebebiyet verilmemesi için, ithal edilen hayvanların belge ve sağlık kontrollerinin gemi limanı yanaşmadan açık denizden yapılacak. Koku probleminden etkilenen nüfus sayısının asgariye indirgenebilmesi için hayvan yüklü gemilerin Samsun’un nüfusu en yoğun ilçesi olan İlkadım ilçesinde bulunan hudut kapısı yerine, diğer hudut kapılarından girmesi şeklinde tedbir alınması uygun görülmüştür."

SAMSUN HABER HATTI
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Erdoğan Tok'a İlkadım'da sevgi seli
Başkan Erdoğan Tok'a İlkadım'da sevgi seli
Hasan Togar: Tekkeköy için daha çok çalışacağız
Hasan Togar: Tekkeköy için daha çok çalışacağız