GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-11-2022 11:36

Samsun'un 17 ilçesinde Türk Müziği Korosu oluşturuldu

Samsun Halk Eğitimi Merkezlerinde her meslek ve her yaş aralığında katılımcıyla korolar oluşturuldu.

Samsun'un 17 ilçesinde Türk Müziği Korosu oluşturuldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türk müziği eğitiminin yaygınlaşması amacıyla  “Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz” projesi hayata geçirildi. Doç. Dr. Aylin Şengün Taşçı’nın koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında tüm illerde Halk Eğitimi Merkezlerinin bünyelerinde Türk Müziği Enstrümanları eğitimi kursları ve Türk Müziği koro çalışması kursları açıldı.

Bu kapsamda Samsun’un 17 ilçesindeki Halk Eğitimi Merkezlerinde her meslek ve her yaş aralığında katılımcıyla korolar oluşturuldu. Korolar toplam 150 saat eğitim alacakları kurslarda, görevlendirilen koro şefleri tarafından çalıştırılarak verecekleri konserlere hazırlanacak. Ekim ayından itibaren çalışmalarına devam eden korolar en az 20 koristten oluşacak. Koroların repertuarı Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen Türk Müziği’nin Hicaz, Rast, Muhayyerkürdi, Kürdilihicazkar, Nihavend, Hüzzam ve Segah makamlarından oluşan 100 eserden seçildi.

2023 Ocak ayına kadar çalışmalarına devam edecek olan korolar bulundukları ilde ve komşu illerde konserler verecek. Proje kapsamında Atakum Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde oluşturulan koro ilk mini konserini Atakum Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirdi. Konsere İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar, il ve ilçe kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.